عراقچی وارد باکو شد

به گزارش وبلاگ انجمن ها، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش در قالب یک سفر منطقه ای وارد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

عراقچی وارد باکو شد

به گزارش وبلاگ انجمن ها، ملاقات با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، جیهون بایرام اف وزیر امور خارجه، حکمت حاجی اف دستیار رییس جمهوری و دیگر مقامات این کشور از جمله برنامه سفر عراقچی به باکو عنوان شده است.

عراقچی در این سفر و در ملاقات با مقامات جمهوری آذربایجان، مسایل منطقه ای از جمله راهکار مسالمت آمیز مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را آنالیز خواهد نمود.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در قالب سفر منطقه ای قرار است از ارمنستان، ترکیه و مسکو نیز ملاقات کند.

ششم مهرماه سال جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با صدور بیانیه ای، نیروهای ارمنستان را شروع کننده عملیات و نخست وزیر ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را شروعکننده حمله دانست.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود. دو کشور چندین دهه بر سر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و خاتمه با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "عراقچی وارد باکو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی وارد باکو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید