شب و روزی به نسبت آرام در بغداد

به گزارش وبلاگ انجمن ها، فرماندهی عملیات امنیت بغداد عصر دوشنبه در بیانیه ای اعلام نموده بود مقررات منع آمد و شد با هدف حفاظت از تظاهرکنندگان مسالمت آمیز در پایتخت از ساعت 12 شب تا 6 بامداد روز بعد و اجرای این مقررات تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

شب و روزی به نسبت آرام در بغداد

با این حال بعضی فعالان در شبکه های اجتماعی که از روز نخست دعوت به مقابله با اقدامات دولت و نیروی امنیتی و تداوم اعتراضات تا سقوط دولت یا نظام نموده اند، از مردم خواستند برای شکستن اعتبار این مقررات، در خانه های خود نمانده و به تظاهرات خود ادامه دهند اما برخلاف این ادعاها، اکثریت معترضان به آن پایبندی نشان داده و به همین دلیل عموم پایتخت و میدان تحریر شب گذشته، ساعات آرامی را پشت سرگذاشت.

همین کاربران با انتشار تصاویری مدعی شده اند که معترضان مقررات منع آمد و شد را نادیده گرفتند و با حضور در بعضی مناطق بغداد، اقدام به روشن کردن شمع و پایکوبی و پایکوبی نموده اند.

بغداد صبح امروز نیز تاکنون نسبتا آرام بوده است و تظاهرات مسالمت آمیز در میدان تحریر از بامداد امروز بعد از خاتمه مقررات منع تردد از سرگرفته شده و همانند دیروز، تعداد قابل توجهی از دانش آموزان و دانشجویان با تعطیلی کلاس های درس خود به صفوف تظاهرنمایندگان پیوستند.

تظاهرات در میدان تحریر در مقایسه با روزهای گذشته تا لحظه ارسال این خبر آرام است و شلیک گازهای اشک آور و بمب های صوتی بندرت شنیده می گردد.

با این حال اخبار نگران نماینده از ادامه تظاهرات با حواشی خشونت بار در بعضی شهرها و استان ها از جمله کربلا، واسط و ... همچنان به گوش می رسد.

مجلس عراق از دیروز دوشنبه مجموعه ای از مطالبات تظاهرنمایندگان را به عنوان مصوبات قانونی در چارچوب بسته های اصلاحی کشور تصویب کرد.

رییس مجلس اعلام نموده است که جلسات مجلس تا تصویب قانونی همه مطالبات تظاهرنمایندگان و برآورده کردن انتظارات آنها در انعقاد دائمی است و قرار است که امروز سه شنبه مصوبات جدیدی در چارچوب خواسته های تظاهرنمایندگان به تصویب برسد.

به رغم اینکه این مصوبات باعث خرسندی بسیاری از افکار عمومی شده اما همچنان بعضی معتقدند که مجلس باید مصوبات بیشتری را تصویب کند.

یک عده نیز همچنان شعار براندازی نظام سیاسی سر می دهند و به هیچ یک از مصوبات مجلسی و بسته های اجرایی دولت اعتقادی ندارند و مخالفانی که شب گذشته مردم را به خیابان برای شکستن مقررات منع تردد فرا می خواندند از این دسته هستند.

به باور بعضی ناظران، تظاهرات های عراق فاقد یک نگرش و رویکرد منسجم است بلکه از مجموعه ای از نگرش ها و دیدگاه ها با گرایش های مختلف سیاسی است که بخشی از آن معتقد به تظاهرات مسالمت آمیز و در چارچوب قانون دارد و عده ای نیز معتقد به تخریب و اعمال خشونت و نافرمانی مدنی و از کارانداختن دولت با هدف براندازی کل نظام است.

این ناظران، جریان های تندرو داخل تظاهرات ها در عراق را مرتبط با خارج و جریان های خشنی مانند حزب منحله بعث و گروه های افراط گرا می دانند که در چارچوب سیاست های پاره ای کشورهای خارجی از جمله آمریکا و سعودی عمل می نمایند و درصدد ایجاد بی نظمی و نارآمی در لوای تظاهرات اجتماعی با هدف نهایی سرنگونی نظام و روند سیاسی جاری در عراق هستند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "شب و روزی به نسبت آرام در بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب و روزی به نسبت آرام در بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید