ترافیک سفر مقامات آمریکایی به کابل

به گزارش وبلاگ انجمن ها، خبرنگاران آنلاین:کابل در آستانه اعلام نتایج چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری و کوشش برای از سرگیری مذاکره با طالبان شاهد ترافیک حضور مقامات خارجی به ویژه آمریکایی هاست.

ترافیک سفر مقامات آمریکایی به کابل

انتها سفر مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که یکشنبه 28 مهر سرزده وارد کابل شد؛ اعلام نشده است که خبر ورود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شد، بعضی از رسانه های افغانستان نوشته اند که او دیروز به کابل رسیده اما بعضی دیگر امروز دوشنبه را زمان ورود پلوسی به کابل خوانده اند.

به گزارش ایرنا، مارک اسپر پس از دیدار با اسکات میلر فرمانده عمومی نظامیان خارجی در کابل با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف درباره انتخابات، مبارزه با تروریسم، صلح و همکاری با نیروهای افغان گفت وگو کردند.

23 مهر ماه آلیس ویلز، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کابل آمد و با رهبران دولت وحدت ملی در باره انتخابات ریاست جمهوری، صلح و مبارزه با تروریسم گفت وگو کردند.

هم زمان با حضور خانم ویلز، جان ساپکو، سربازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان هم در کابل بود و در باره هزینه های آمریکا و فساد با مقامات افغان بحث و گفت وگو داشتند.

البته چند روز پیش از سفر خانم ویلز مگی هاسن و کرس ون هولن سناتوران امریکایی، نیز با رئیس جمهور و رئیس اجرایی افغانستان دیدار نموده و در خصوص امنیت، صلح و توسعه افغانستان گفتگو نموده بودند.

هم زمان با سفر مقامات آمریکایی، رولاند کوبیا، نماینده کشورهای اروپایی برای افغانستان نیز در کابل بسر می برد و دیروز (یکشنبه) در کنفرانس خبری به افغان ها هشدار داد که در صورت شروع دوباره مذاکره با طالبان اگر نتیجه صلح امارت اسلامی باشد، یاری های اروپا قطع خواهد شد.

او تأکید کرد که اگر افغان ها خواستار ادامه یاری و همکاری غرب هستند باید نتیجه گفت وگو با طالبان با خواسته های جوامع غربی منتطبق باشد.

علاوه براین سفرای کشورهای غربی نیز در سه هفته گذشته دیدارهایی با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان نموده اند.

این سفرها در حالی انجام می گردد که چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شده و همه نگاه ها به کمیسیون انتخابات برای اعلام نتایج دوخته شده است.

نتیجه اولیه چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار بود 27 مهر اعلام گردد به دلیل کندی انتقال نتایج از دستگاه های بیومتریک به دستگاه مرکزی به تعویق افتاده است.

هرچند تاکنون روشن نیست که نتیجه اولیه چه زمانی اعلام خواهد شد اما از گفته های بعضی اعضای رهبری کمیسیون می توان حدس زد که بیش از یک هفته به تعویق نخواهد افتاد.

از سوی دیگر شروع دوباره گفت وگوی صلح آمریکا با طالبان نیز برسر زبان ها افتاده است، مقامات داخلی، کارشناسان و خارجی ها حتا طالبان بر شروع دوباره گفت وگوها تأکید دارند.

کارشناسان افغان هم باور دارند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری شروع دوباره گفت وگوی صلح با طالبان با خواست های جدید و اوج حملات تروریستی باعث ترافیک مقامات خارجی شده است.

احمدسعیدی، استاد روابط بین الملل در دانشگاه افغانستان به ایرنا گفت:نتیجه انتخابات ریاست جمهوری برای آمریکایی فوق العاده اهمیت دارد، زیرا هزینه های 18 سال گذشته آنها بستگی به نتیجه این انتخابات دارد که برای همه مردم افغانستان قابل قبول باشد.

او همچنین اضافه کرد: کوشش ها برای شروع دوباره مذاکره با طالبان و خواسته های جدیدی که مطرح بحث است از جمله آتش بس در جریان گفت وگو نیز بستگی به رضایت کابل دارد.

سعیدی گفت که حملات ترویستی در مناطق مختلف افغانستان به اوج خود رسیده که حمله روز آدینه گذشته به مسجد جودره در استان ننگرهار که در آن بیش از 70 نفر کشته شدند، نارضایتی های مردم را در پی دارد.

نتیجه این سفرهای پیهم و سرزده از افغانستان در روزهای آینده روشن خواهد شد که نتیجه انتخابات و مذاکره با طالبان نیز معلوم گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ترافیک سفر مقامات آمریکایی به کابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترافیک سفر مقامات آمریکایی به کابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید