رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان

به گزارش وبلاگ انجمن ها، خبرنگاران/بوشهر کارشناس ارشد روانشناسی می گوید رضایت شغلی، نگرش فردی نسبت به شغل بوده و یکی از عوامل مهم در موفقیت شغلی است که باعث افزایش کارایی، بروز خلاقیت و احساس رضایت فردی می شود.

رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان

حسین حسنوند در گفت وگو با وبلاگ انجمن ها درباره رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان اعلام کرد: رضایت شغلی را می توان به نوعی خشنودی فرد از حضور در محیط کار اطلاق نموده که حاکی از احساس مثبت فرد نسبت به شغلش است و عوامل مختلف فرهنگی و اجتماعی از جمله محیط کار، نظام سازمانی شغلی، روابط حاکم بر محیط کار و تعامل سازنده با دیگر همکاران بر آن تاثیر دارد. بر این اساس روشن است که عوامل یاد شده قطعاً عملکرد فرد را در شغل او تحت تاثیر خود قرار می دهد.

وی افزود: همانطور که عنوان شد عوامل مختلفی به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر رضایت شغلی تاثیر می گذارد. اما شاید مهمترین عامل، سلامت روانی افراد باشد که میزان آن در شرایطی که رضایتمندی بالاتری نسبت به شغل خود داشته باشند افزایش می یابد. به همین سبب از ابتدای ورود به اجتماع باید این مورد را در نظر داشت که تا حد امکان شرایط را به شکلی مهیا کرد که کمترین لطمه روحی و روانی را بر پیکر فرد و سپس جامعه وارد کند.

معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان بوشهر گفت: آنچه مهم است این است که پیش از ورود به اجتماع باید درست فکر کنیم تا در زندگی مسیری برگزینیم که بتوانیم بهترین استفاده را از توانایی ها و زمان خود ببریم.

این مسئول گفت: فراموش نکنیم که هر چه فاصله توانایی هایمان با آنچه می خواهیم انجام دهیم، کمتر کنیم شادتر بوده و آرامش خواهیم داشت. در این صورت حتی در سخت ترین شرایط هم احساس رضایت و خوشبختی خواهیم کرد.

حسنوند ادامه داد: شاید یکی از راه های موثر بر افزایش سلامت روانی، مطلوب کردن شرایط موجود با توجه به اندک امکانات موجود باشد تا حداقل در مسیری که به جبر و اختیار در آن قرار گرفته ایم، شرایط بهتری را برای خود رقم بزنیم.

وی تاکید نمود: موارد متعددی در افزایش رضایت شغلی کارکنان و متعاقب آن افزایش سلامت روان نقش دارند که به اختصار مواردی را عنوان می کنیم:

1. کاهش استرس

کاهش استرس کارمندان در کار از عوامل مهمی است که باعث افزایش رضایت شغلی می گردد زیرا استرس باعث اختلال در کار می گردد.

2. ایجاد فضای کاری گرم و صمیمی در محیط کار

3. استفاده از انتقاد سازنده

برای اینکه کارمندان پیشرفت نمایند، انتقاد لازم است. اما برای اینکه انتقاد موثر باشد باید به صورت سازنده نه مخرب صورت گیرد. استفاده نامناسب از انتقاد، تعارض زیادی را ایجاد می نماید، انگیزش و انتظارات کارمندان را ضعیف می نماید و به کاهش رضایت شغلی منجر می گردد.

4. مشخص هدف

مشخص کردن هدف های شغلی روشن به رضایت شغلی یاری می نماید کارمندان احتیاج دارند بدانند که دقیقا چه انتظاری از آن ها می رود. عدم آگاهی از انتظارات، موجب اضطراب می گردد و به عملکرد نامناسب یاری می نماید.

5. آموزش

آموزش به افزایش بازدهی یاری می نماید و مهارت هایی در کارکنان پرورش می دهد که برای انجام دادن خوب کارشان، به آن احتیاج دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه رضایت شغلی با سلامت روان کارمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید