کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند

به گزارش وبلاگ انجمن ها، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به گسترش خدمات روانپزشکی طی چند دهه اخیر در کشور، گفت مطالعات نشان می دهد 75 درصد کسانی که دچار اختلالات روانپزشکی هستند به ویژه آنها که درآمد پایین و متوسط دارند از خدمتی در راستای اختلال خود استفاده نمی کنند.

کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند

به گزارش وبدا، احمد حاجبی، در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت روان، در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدیوکنفرانس برگزار گشت، گفت: به ازای هر 45 هزارنفر یک روانپزشک داریم. استاندارد خاصی در مورد این عدد تعریف نشده است و در کشورهای مختلف این عدد متفاوت است؛ البته نکته قابل تامل عدم توازن در توزیع پزشک میان جامعه است. به طور معمول در رابطه با اختلالات روانپزشکی هیچ درجه بندی وجود ندارد، چون فرایند بیماری ها ثابت نیست. زمانیکه ما بر اساس شاخص هایمان اعلام کردیم شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور 23.6 درصد است درهمان زمان این اختلالات در آمریکا 26.5 درصد گزارش شد و اعداد متفاوت است.

کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند

وی افزود: مطالعات نشان می دهد 75 درصد کسانی که دچار اختلالات روانپزشکی هستند به ویژه آنها که درآمد پایین و متوسط دارند از خدمتی در راستای اختلال خود استفاده نمی کنند. این درصد در مطالعات جهانی هم تقریبا همین میزان است.

تاثیر تغذیه مناسب بر سلامت روان

حاجبی با تاکید براینکه تغذیه سالم جزئی از شیوه زندگی سالم است، اظهار کرد: تغذیه سالم می تواند در سلامت روان هم آثار مثبت داشته باشد. تغذیه سالم الزاما تغذیه گران نیست، بلکه تغذیه ای است که متخصصان تغذیه آن ها را توصیه کرده اند. معمولا اختلالات روانپزشکی در تغییر عادات غذایی هم موثر است مثلا در بحث افسردگی معمولا شاهد کاهش اشتهای افراد هستیم.

فعالیت 2000 روانشناس در نظام مراقبت های بهداشتی

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره ارائه خدمات روانپزشکی در دوران کرونا، اظهار کرد: گروه های هدفی مد نظرمان بود که مداخلاتی هم صورت گرفت. سرمایه گذاری در حوزه سلامت روان بسیار مهم است و در حال حاضر نسبت به دهه های قبل حرکت های روبه جلویی داشته ایم. در نظام مراقبت های ویژه حدود 2000 روانشناس در سطح یک ارائه خدمت می کنند و دسترسی مردم به دریافت این خدمات افزایش داشته است. کارشناسان ما آموزش دیده اند تا هم در مباحث پیشگیری و هم مداخله هنگام بیماری فعال باشند. نظام سلامت برای ایجاد عدالت در دسترسی و ارائه خدمات رایگان از سال 1393 همزمان با طرح تحول سلامت تعداد روانشناسان را افزایش داد تا بهتر جوابگوی نیاز مردم باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش سواد سلامت روان به مردم، شرح داد: نظام سلامت در حال حاضر به عنوان هدفی اصلی باید بر این موضوع کار کند. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی در زمینه سلامت روان سلامت روان برای همه، سرمایه گذاری بیشتر، دسترسی بیشتر برای همه در همه جا است که به این مهم می پردازد تا با افزایش دسترسی ها آگاهی مردم هم افزایش یابد.

دکتر حاجبی در ادامه درخصوص صدور پروانه های مطب روانشناسان، گفت: در حوزه روانشناسی، سازمان نظام روانشناسی بر اساس اساسنامه از پیش تعیین شده پروانه های این افراد را صادر می کند و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با سلامت روان که مدرک کارشناسی ارشد به بالاتر دارند می توانند پروانه دفتر کار داشته باشند. با این وصف نظارت بر این دفاتر و افراد با سازمان نظام روانشناسی است که با توجه به اساسنامه خود مجوزهای کار را صادر می کند. این سازمان دغدغه های جدی در این زمینه دارد و مکانیسم صدور پروانه را سخت تر از گذشته کرده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم درآمدها کمتر اختلالات روانی خود را درمان می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید