نقش کلیدی دلار بر آینده بورس

به گزارش وبلاگ انجمن ها، پتانسیل رشد نهفته در سال 99 نیز باعث رشد بازار سهام شد و کارشناسان عقیده دارند بورس در سال 1400 هم می تواند از پتاسیل نهفته بهره ببرد.

نقش کلیدی دلار بر آینده بورس

پیغام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با وبلاگ انجمن ها با اشاره به افزایش قیمت دلار در سال های 97 و 98 گفت: با توجه به افزایش قیمت دلار در سال های 97 و 98 بازار به نوعی از این افزایش قیمت دلار بی تاثیر مانده و واکنشی نشان نداده بود. در اواخر سال 99 شرایطی پیش آمد که سهامداران کم کم به بازار سرمایه رجوع کردند.

همچنین مریم محبی، کارشناس بازار سرمایه به پتانسیل های نهفته و تاثیر آنها در فرایند بازار سهام اشاره نموده و شرایط بورس را در سال 1400 را مثبت پیش بینی می نماید. او عقیده دارد بورس در نیمه دوم معاملات سال 99 به رشد قیمت های جهانی واکنشی نشان نداد اما این موضوع در بلندمدت تاثیر خود را خواهد گذاشت.

الیاس کردی با بیان اینکه در انتها سال 98 تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم سیاست گذاران آغار شد، گفت: افراد زیادی با تبلیغات دولت برای ورود به بازار سهام تشویق شدند. همچنین نقش شیوع کرونا را نباید نادیده گرفت؛ زیرا عده زیادی در پی شیوع ویروس کرونا شغل خودشان را از دست داده بودند و با کاهش چشم گیر درآمد روبرو شدند.

او در ادامه شرح داد: با توجه به ورود سهامداران به بازار سهام، حجم نقدینگی زیادی به بازار تزریق شد که بازار را به یک حرکت رو به جلو واداشت و همین مساله ورود پول به بازار موجب رشد شاخص در انتهای سال 98 و ابتدای سال 99 شد. در آن موقع شاهد آن بودیم که نمادهای زیادی با افزایش حجم تقاضا همراه هستند و فرایند مثبتی دارند. مردم زیادی دارایی های خودشان را به پول نقد تبدیل می کردند و وارد بازار سرمایه می کردند.

این کارشناس معتقد است بازاری که در یکی دو سال اخیر تا حدودی از ارزندگی ذاتی خودش خارج شده بود با تبلیغات مستقیم دولت برای ورود مردم به بازار و تزریق نقدینگی بالا به آن موجب تحرک آن شد و در نهایت شاهد بودیم که شاخص بازار با یک فرایند افزایشی از کانال دو میلیون عبور کرد و همین تزریق نقدینگی مهم ترین عامل رشد و خروج نقدینگی مهم ترین عامل ریزش بازار سهام بود.

در حال حاضر کارشناسان عقیده دارند مهم ترین عامل تاثیرگذار بر بازار سهام در سال 1400 قیمت دلار است و انتظار کاهش این متغیر منطقی نیست. کارشناسان عقیده دارند با توجه به تورم انتظاری، رشد نقدینگی، چاپ پول، کسری بودجه شدید دولت و … کاهش قیمت دلار در سال 1400 محتمل نیست و بازار سهام نیز از بابت قیمت دلار دچار ریزش نخواهد شد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس وبلاگ انجمن ها بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "نقش کلیدی دلار بر آینده بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش کلیدی دلار بر آینده بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید