نحوه تمیز کردن تک تک اجزای ماشین ظرفشویی

به گزارش وبلاگ انجمن ها، ماشین ظرفشویی نیز مانند بقیه وسایل خانه احتیاج به شستشو دارند زیرا پس از مدتی در بدنه دستگاه قارچ و باکتری رشد می نماید که باید هرچه سریعتر از بین بروند.

نحوه تمیز کردن تک تک اجزای ماشین ظرفشویی

مراحل تمیز کردن ماشین ظرفشویی و روش شستشوی اجزای آن

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از نمناک ،ماشین ظرف شویی هم همانند وسایل دیگر منزل احتیاج به تمیز و ضدعفونی کردن دارد. زیرا پس از مدتی که در بدنه دستگاه قارچ ها و باکتری ها رشد می نمایند و جرم ها و روغن هایی که در قسمت خروجی آب جمع می شوند را باید از بین برد. بنابراین اگر متوجه شدید بعد از مدتی ظروف چندان تمیز نمی شوند و داخل ماشین ظرف شویی بوی نامطبوعی می دهد، وقت آن رسیده است که پاکسازی را آغاز کنید.به همین دلیل در این بخش راه کارهای تمیز کردن ماشین ظرف شویی را به شما ارائه می دهیم.

مراحل تمیز کردن اجزای ماشین ظرف شویی

در این بخش از نکات خانه داری نمناک ما برای شما مراحل جزئی شستن ماشین ظرف شویی را توضیح می دهیم:

روش بیرون آوردن قفسه ها و تمیز کردن محل تخلیه آب ماشین ظرفشویی

قفسه پایینی را بیرون بکشید تا به محل تخلیه آب در ماشین ظرفشویی کاملا دسترسی داشته باشید.

صافی را در پایین داخل ماشین ظرفشویی آنالیز کنید.

محل تخلیه آب معمولا زیر یک قفسه آهنی، در ماشین ظرفشویی است.

برای خارج کردن قفسه معمولا باید آن را بیرون بکشید. در بعضی از مدل ها قفسه ها به پیچ به بدنه ماشین وصل است که در این شرایط باید پیچی که آن را در محل نگه داشته باز کنید. این بستگی به مدل ماشین شما دارد.

باقی مانده غذا، برچسب های کاغذی و یا آیتم های کوچکی را که ممکن است آن را مسدود نموده باشد بردارید.

برای پاک کردن هر چیزی که گیر نموده است، از برس زبر آغشته به سرکه بهره ببرید یا با آب و صابون و یک مسواک کهنه داخل محل تخلیه و پوشش روی آن را تمیز کنید.

درپوش محل تخلیه آب را پس از شستشو با آب تمیز را به جای خود بازگردانید.

برای تمیز کردن شلنگ تخلیه و توری آن، نیم پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و دو پیمانه سرکه را در محل تخلیه آب بریزید زیرا این محلول با ساختن حباب شلنگ تخلیه و توری آن را تمیز می نماید. تا زمانی که محلول سرکه و جوش شیرین حباب می سازد صبر کنید و بعد در ماشین ظرفشویی یک فنجان سفیدنماینده بریزید و قفسه ظروف را در محل خود قرار داده و ماشین ظرفشویی را روشن کنید تا بدون هیچ ظرفی یک دور کامل کل ماشین شسته گردد.

تمیز کردن کامل داخل ماشین ظرف شویی :

اگر بطور روتین ماهی یکبار ماشین ظرف شویی را تمیز می کنید، تمیز کردن کامل تنها یک یا دو بار در سال احتیاج است. این کار به خصوص برای تمیز کردن کامل در صورت وجود لک و کثیفی روی ظروف بسیار مهم است. اگر در منطقه ای با آب سنگین زندگی می کنید، ممکن است احتیاج به تمیز کردن اساسی بیشتر داشته باشید.

با یک ماشین ظرفشویی خالی آغاز کنید. در صورت امکان، هر دو طبقات بالا و پایین را بیرون آورید تا دسترسی بهتر به اسپری آب داشته باشید. هر اسپری دارای حفره های کوچکی است که آب را در داخل ماشین ظرفشویی پخش می نماید، این سوراخ ها می توانند با مواد معدنی آب سخت و یا حتی تکه های غذا مسدود شوند. اگر سوراخ ها مسدود شوند، آب ممکن است به سطوح ظروف نرسد و آن ها آلوده بمانند. نوک سیمی را در سوراخ فرو دهید تا مواد به جامانده را خارج کنید.

بیرون آوردن و تمیز کردن صافی:

صافی تخلیه آب در پایین ماشین ظرفشویی را برسی کنید. اگر ممکن است، آن را بردارید، حتما از چیزهایی که در زیر آن گیر افتاده است شوکه می شوید. مسواک کهنه را در کمی سرکه فرو کنید و به گوشه و کنار آن بکشید.

تمیز کردن درپوش ها و پانماینده ها:

مسواک برای از بین بردن هر نوع آشغال که ممکن است در شبکه نگهدارنده درپوش گیر نموده باشد و برای از بین بردن هر گونه ماده شوینده، بسیار عالی است.

تمیز کردن نوارهای ماشین ظرف شویی :

یک اسفنج تمیز را در سرکه سفید فرو کنید و نوارهای پلاستیکی اطراف دهانه داخلی و لبه های درب را تمیز کنید.

تمیز کردن بیرون ماشین ظرف شویی :

نحوه تمیز کردن بیرون ماشین ظرفشویی به سبک و استفاده بستگی دارد. این کار باید حداقل یک بار در هر هفته انجام گردد، البته اگر بیشتر لازم نباشد.

دکمه های را تمیز کنید:

اگر ماشین ظرفشویی دکمه و یا صفحه دارد، هر ماه برای تمیز کردن اطراف آن ها زمان بگذارید. از یک مسواک کهنه و یک پاک نماینده دست مایع برای پاک کردن هر چیزی که ممکن است باعث خرابی آن ها گردد بهره ببرید. برای مدل هایی که دکمه در بالای درب واقع شده است آن ها را در صورت احتیاج پاک کنید.

درب را تمیز کنید:

اگر درب از پلاستیک نقاشی شده یا فلز ساخته شده است، از مواد شوینده مایع ملایم ، یک پارچه نرم و یا اسفنج برای پاک کردن هر گونه لکه بر روی دسته ماشین ظرفشویی بهره ببرید.سپس پاکسازی را با یک دستمال مرطوب در آب ساده و خشک کردن آن با یک پارچه نرم تمام کنید.

تنوع در فولاد ضد زنگ:

برای درب های ضد زنگ بهتر است از محصولات تمیز نماینده استیل ضد زنگ و یک دستمال میکروفایبر بهره ببرید. دستورالعمل های مربوط به استفاده از محصول را دنبال نموده و همواره با یک روش تمیز کنید. گزینه دیگر آن است که جلوی ماشین ظرفشویی را با محلولی از صابون و آب پاک کنید، و پس از آن روغن زیتون یا روغن نوزاد بر روی یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن هر گونه خط وخش بکارببرید.

مراحل کلی شستشویی ماشین ظرفشویی

شست و شو با سرکه:

یک ظرف شیشه ای و یا پلاستیکی را با یک فنجان سرکه سفید پر کنید و آن ظرف در باز را روی قفسه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. یک چرخه شستشو نرمال اجرا کنید. شما می توانید از چرخه خشک کردن صرف نظر کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی نمائید.

شست و شو با جوش شیرین:

وقتی که اولین چرخه به خاتمه رسید، یک فنجان جوش شیرین را در کف و داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. یک چرخه با آب داغ اجرا کنید، (صرف نظر از چرخه خشک شدن) سپس در ماشین ظرفشویی را باز کنید تا فضای داخلی خشک گردد. سرکه هر گونه چربی مانده و جوش شیرین بو را از بین می برد.

نکته: هرگز سرکه و جوش شیرین را در یک چرخه طولانی شستشو استفاده نکنید چراکه کف میکند و ممکن است پاکسازی آن سخت گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "نحوه تمیز کردن تک تک اجزای ماشین ظرفشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تمیز کردن تک تک اجزای ماشین ظرفشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید