توصیه های اشتباه در پاندمی کرونا

به گزارش وبلاگ انجمن ها، اما حال نتیجه مطالعه جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه پرینستون انجام شده، نشان می دهد که هوای گرم تأثیری چندانی در جلوگیری از گسترش ویروس ندارد.

توصیه های اشتباه در پاندمی کرونا

پژوهشگران اطلاعات اندکی در خصوص ویروس کرونا و شیوه های انتقال و تکثیر آن در بدن انسان دارند. راه چاره ها و توصیه های آن ها برای مقابله با این ویروس گاه تنها مدت کوتاهی معتبر است و تحقیق بیشتر، عکس آن ها را ثابت می نماید.

حدود شش ماه پیش تنها تعداد اندکی از پژوهشگران دنیا از یک بیماری مرموز ریه در چین خبر داشتند. حال بسیاری می د انند که این بیماری کووید19 نام دارد و ابتلا به آن پیامد آلودگی به ویروس کرونا است.

بهمن ماه بود که خبر همه گیر شدن ویروس کرونا در چین به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شد. آن موقع، اما مقامات چینی مدعی بودند که انتقال از فرد به فرد این ویروس تأیید نشده است. کمتر از شش ماه پس از آن تاریخ، بیش از پنج میلیون نفر در سراسر دنیا به ویروس کرونا آلوده شدند و حدود 350 هزار نفر در پی ابتلا به بیماری کووید19 جان خود را از دست دادند.

بعضی منتقدان چین را متهم می نمایند که به عمد در خصوص واگیردار بودن ویروس اطلاع رسانی نکرده تا بتواند پیش از اعلام شرایط پاندمی و به هم ریختن بازارها، تجهیزات پزشکی و دارویی مورد احتیاج خود را تهیه کند.

ماسک بزنیم یا نه؟

در هفته ها و ماه های گذشته تصورات مختلفی در خصوص ویروس کرونا شکل گرفت که در خصوص بسیاری از آن ها تجدید نظر شده است. مثلا درمورد تأثیر ماسک صورت. انتها بهمن ماه مؤسسه رابرت کخ آلمان بیان کرد که هیچ نشانی وجود ندارد که ثابت کند استفاده از ماسک صورت برای مقابله با ویروس کرونا مفید است.

آن موقع استفاده از ماسک تنها به افرادی توصیه می شد که بیماری حاد تنفسی داشتند. اما حال در آلمان زدن ماسک در مکان های عمومی اجباری است.

داروی ضدمالاریا: معجزه گر یا خطرناک؟

یک مثال دیگر، اثربخشی داروی هیدروکسی کلروکین در درمان بیماری کووید19 بود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چندین بار مدعی شده بود که تجویز این دارو درمانی معجزه آسا برای بیماران به همراه آورده است. هیدروکسی کلروکین در اصل داروی ضد مالاریا است.

پژوهشگران پیش تر با آزمایش این دارو بر روی حیوانات آزمایشگاهی متوجه شده بودند که هیدروکسی کلروکین می تواند در مقابله با بعضی از ویروس های خانواده کرونا مؤثر باشد. این یافته آن ها مبنای فرضیه اثربخشی این دارو برای مقابله با ویروس جدید کرونا بود.

اما تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده توسط محققان در آمریکا و سوئیس مدتی بعد نشان داد که هیدروکسی کلروکین به احتمال زیاد برای درمان کووید19 مناسب نیست.

برعکس: محققان در مقاله ای که در مجله The Lancet منتشر شده می گویند، ترکیب این دارو ممکن است با آسیب به قلب میزان مرگ و میر را افزایش دهد. حال سازمان دنیای بهداشت هم ادامه آزمایش ها بر روی این دارو را به حالت تعلیق در آورده است.

ایبوپروفن ضرر ندارد

برآورد های پژوهشگران در خصوص دارو های دیگر هم ضد و نقیض بوده است؛ مثلأ در خصوص ایبوپروفن. سازمان دنیای بهداشت اسفند ماه توصیه کرد که اگر مشکوک به عفونت ویروس کرونا هستید، بدون توصیه پزشکی ایبوپروفن مصرف نکنید و بهتر است به جای آن پاراستامول بخورید.

وزیر بهداشت فرانسه هم در خصوص استفاده از دارو های ضد التهاب مانند ایبوپروفن هشدار داده بود. پس از آن یک مقاله تخصصی در مجله The Lancet منتشر شد که به اثرات جانبی احتمالی استفاده از ایبوپروفن پرداخته بود.

سازمان دنیای بهداشت، اما مدتی بعد از موضع خود عقب نشینی کرد و گفت، کارشناسان این سازمان پس از مطالعه و مشورت با پزشگان به این نتیجه رسیده اند که به غیر از عوارض شناخته شده در بعضی از گروه های معین جمعیتی، هیچ نشانی از عواقب منفی ایبوپروفن بر بیماران مبتلا به کووید19 دیده نمی گردد.

تابستان خوب است، اما نه خیلی زیاد!

یک موضوع بحث برانگیز دیگر تأثیر تابستان بر پاندمی کرونا است. آیا این بیماری همه گیر هم مانند موج آنفولانزا در ماه های تابستان فروکش خواهد نمود؟ الکساندر ککول، ویروس شناس آلمانی، بهمن ماه گذشته در مصاحبه ای ابراز امیدواری کرد که تابستان بهترین متحد ما علیه ویروس کرونا خواهد بود.

کارشناسان دیگری هم موافق نظر او بودند: گرما، نور ماوراء بنفش خورشید می توانند ویروس را ضعیف کند و از آن مهم تر، رفتار های اجتماعی و گذران وقت بیشتری در محیط باز خارج از خانه در فصول گرم سال می تواند به کاهش خطر عفونت یاری کند.

اما حال نتیجه مطالعه جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه پرینستون اجرا شده، نشان می دهد که هوای گرم تأثیری چندانی در جلوگیری از گسترش ویروس ندارد.

خوب و بد سیگاری بودن

یک مورد دیگر نیز تأثیر نیکوتین و سیگار کشیدن در ابتلا به ویروس کرونا بود. اردیبهشت ماه پژوهشگران بیان کردند، افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید19 هستند. گروهی از پژوهشگران فرانسوی، اما با تحقیقی در خصوص اثرات محافظتی احتمالی نیکوتین در برابر عفونت کووید19همه را شگفت زده کردند.

یک مطالعه دیگر در اسپانیا نشان داد که آمار ابتلا به ویروس کرونا در افراد سیگاری به طرز چشمگیری کمتر است. اما محققان آزمایشگاه Cold Spring Harbour در نیویورک می گویند، افراد سیگاری در صورت آلودگی به کرونا به موارد شدیدتری از کووید19 و سایر عفونت های تنفسی و بیماری های ریوی مبتلا می شوند.

ضدعفونی کردن سطوح چه فاید ه ای دارد؟

سازمان دنیای بهداشت می گوید، نتایج تازه ترین تحقیقات ثابت نکرده که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان به وسیله دست زدن به اجسام مختلف، مثلا به دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. پژوشگران می گویند، ویروس ها خارج از بدن انسان قدرت بیماری زایی خود را از دست می دهند.

مهم ترین عامل انتشار ویروس، انتقال از فرد به فرد به وسیله قطرات عفونی فرد بیمار است. با این حال، سازمان دنیای بهداشت انتها اردیبهشت در توصیه های بهداشتی خود تأکید کرد که بهتر است همچنان از مواد ضدعفونی نماینده برای تمیز کردن سطوح بهره ببرید.

یک نکته بسیار مهم دیگر هم نقش بچه ها در گسترش ویروس کرونا است که هنوز اطلاعات قابل اطمینانی در خصوص آن وجود ندارد. احتمالا همه ما باید این واقعیت را بپذیریم که یقین مطلق در خصوص ویروس کرونا وجود ندارد و آنچه امروز در خصوص ویروس کرونا گفته می گردد، فردا شاید دیگر اعتبار نداشته باشد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "توصیه های اشتباه در پاندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های اشتباه در پاندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید