سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین

به گزارش وبلاگ انجمن ها، به رغم آنکه چین همچنان مدعی است شواهدی دال بر نشات دریافت ویروس کرونا از این کشور وجود ندارد، سازمان بهداشت جهانی به پکن اعلام کرده است که باید برای پذیرش محققان بین المللی آماده شود.

سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین

به گزارش ایرنا، سازمان بهداشت دنیای یک تیم بین المللی تشکیل داده است که قرار است بازرسی هایی از چین داشته باشد در این زمینه شماری از دانشمندان چینی هم با آنها همکاری خواهند کرد.

در چارچوب این طرح، 10 متخصص بهداشت عمومی، بهداشت حیوانات و ویروس شناسی بین المللی در کنار دانشمندان چینی فعالیت خواهند کرد چین اعلام کرده است هیچ مانعی برای همکاری دانشمندان این کشور با تیم بین المللی وجود ندارد.

سازمان بهداشت دنیای می گوید به پکن تاکید کرده است که این گروه بین المللی در اسرع وقت در چین خواهند بود و تحقیقاتشان را درباره منشا ویروس کرونا شروع خواهند کرد.

به رغم توضیحات مکرر پکن و اطلاع رسانی درباره شیوع ویروس کرونا از ابتدای سال جاری میلادی تا به امروز، هنوز همه شبهات برای سازمان بهداشت دنیای و برخی کشورها رفع نشده است و برخی از کشورها نظیر آمریکا خواستار تحقیقات گسترده تر درباره کرونا در چین هستند.

این در شرایطی است که بتازگی تلویزیون مرکزی چین گزارش کرد که اخباری درباره شیوع ویروس در دیگر نقاط دنیا قبل از چین وجود دارد و وزارت خارجه چین هم اعلام کرد که همه این موارد باید صحت علمی داشته باشد و چین بر ادله علمی در این زمینه تاکید می کند.

سازمان بهداشت دنیای یک تیم بین المللی از دانشمندان را برای یافتن ریشه ویروس کرونا که یک ویروس مهلک به حساب می آید مامور کرده است این تیم شامل متخصصانی از کشورهای ژاپن، قطر، آلمان، ویتنام، روسیه، استرالیا، دانمارک، هلند، انگلیس و ایالات متحده آمریکا است.

آنها قرار است در کنار دانشمندان چینی تحقیقاتی درباره چگونگی ظهور ویروس کووید 19 و نحوه سرایت آن به انسان و شکل گیری یک همه گیری وسیع دنیای تحقیق کنند ویروسی که تا به امروز جان بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر را در دنیا گرفته و بیش از 60 میلیون نفر را مبتلا کرده است.

سازمان بهداشت دنیای گفته است که نگرانی در مورد ویروس کرونا و منشا آن یک موضوع بسیار جنجالی و بسیار بحث برانگیز است و برای همین اسامی اعضای تیم بین المللی را با کشورهای عضو به اشتراک گذاشته و به صورت آنلاین منتشر کرده است.

اقدامات اولیه برای انجام این ماموریت در مرداد ماه انجام شد سازمان دنیای بهداشت در آن زمان گفت که تیم بین المللی ظرف چند هفته تشکیل می شود همان زمان بود که ایالات متحده و اتحادیه اروپا خواستار شفافیت بیشتر ماموریت تیم شدند.

انجام چنین ماموریتی با مشاجرات سیاسی پیرامون ویروس پیچیده تر شده است، خصوصاً اینکه ایالات متحده تلاش کرده است شیوع این بیماری را به گردن چین بیندازد، در حالی که پکن ادعا کرده است که فقط به این دلیل که ویروس برای اولین بار در چین شناسایی شده است، نمی توان تاکید کرد که این کشور منشا آن است.

اطلاعات موجود درباره ویروس کرونا بسیار ناقص و ناکافی است و مرموز بودن آن را جدی تر می کند اینکه ویروس از خفاش به انسان منتقل شده و یا اینکه از یک حیوان دیگر واسطه به انسان سرایت کرده است بخصوص آنکه اطلاعات در مورد شیوع ویروس در خود چین هم بسیار ناکافی است.

فاز یک مأموریت علمی تیم در اطراف شهر ووهان چین خواهد بود، شهری که اولین موارد کرونا در آن شناسایی شد. آن زمان گفته شد ویروس از یک بازار حیوانات وحشی این شهر به انسان سرایت کرده است اما هرگز این نظریه نتوانست مورد تصدیق نهایی سازمان بهداشت دنیای و دانشمندان دنیا قرار گیرد.

دانشمندان در این مأموریت به دنبال شناسایی موارد ویروس قبل از اولین مواردی هستند که در یک سال پیش به صورت عمومی ثبت شده است. آنها همچنین درباره حیوانات فروخته شده در بازار و زنجیره های عرضه آنها تحقیق خواهند کرد. ضمن آنکه زمان دقیق شروع ماموریت هنوز معین نشده است.

محققان و سازمان دنیای بهداشت هشدار داده اند که فقدان درک کافی از منشا ویروس کرونا می تواند درها را برای ظهور مجدد آن باز بگذارد.

منبع: عصر ایران

به "سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان بهداشت جهانی در جستجوی منشا کرونا در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید