بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی، چه سناریو هایی در بورس مطرح است؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها، قیمت های جهانی در حال افزایش است و اخبار امیدوارکننده ای از احتمال مذاکره ایران و آمریکا به گوش می رسد. با این همه، جو بورس مثبت نیست و بازار با فشار فروش روبرو است.

بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی، چه سناریو هایی در بورس مطرح است؟

کارشناسان، کمبود نقدینگی را عامل اصلی فرایند نزولی بورس می دانند و می گویند تغییر دامنه نوسان نامتقارن هم نمی تواند شرایط را بهتر کند. اما آیا اخبار سیاسی مانند مذاکره احتمالی باامریکا یا خروج از پروتکل های الحاقی می تواند سناریوهای متفاوتی برای بورس رقم بزند؟

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با وبلاگ انجمن ها در رابطه با روابط ایران و آمریکا گفت: کش و قوس هایی در بین ایران و آمریکا وجود دارد که هرکدام در گفت وگو های خود اینگونه مطرح می کنند که انتظار دارند اولین قدم از سمت طرف مقابل برداشته شود و این فرایند فعلا ادامه دار است. با توجه به وجود یک فضای مبهم در این میان، نقش اتحادیه اروپا و چین در صورتی که امکان یک توافق دوباره وجود داشته باشد بسیار مهم و تاثیرگذار است.

خبری زاد با بیان اینکه وجود این فضای مبهم در بازار تاثیرگذار است، توضیح داد: در صورت توافق یک موج کاهش قیمت دلار را در پیش داریم که در این صورت با توجه به کاهش قیمت دلار شرکت هایی که با منبع درآمد دلاری همراه هستند، با باز شدن درهای صادراتی کشور، فروش مستقیم بهتر، درآمد بالاتر و در نتیجه با کاهش هزینه ها روبرو می شوند. در این صورت با یک واکنش هیجانی همراه هستیم اما در کل به نفع کل کشور و در بلند مدت به نفع بورس است.

این کارشناس ادامه داد: بازار سهام در وهله اول منتظر مشخص شدن موضع ایران در رابطه با خروج ایران از پروتکل های الحاقی است و نتیجه خروج یا عدم خروج از پروتکل های الحاقی بر فرایند آینده بازار سهام تاثیرات متفاوت دارد.

خبری زاد با اشاره به این نکته که مهم ترین نکته موجود در بازار، کمبود نقدینگی است، اضافه کرد: با افزایش قیمت های جهانی و مثبت شدن بازارها انتظار می رفت که بازار امروز (2 اسفند) فرایند صعودی به خود ببیند اما با توجه به کمبود نقدینگی، بازار فرایند کاهشی را پشت سر گذاشت. نبود انگیزه برای ورود به بازار باعث به وجود آمدن این مساله شده است که این فرایند فعلی ادامه دار است.

او در خاتمه گفت: با احتمال کاهش یا افزایش قیمت دلار در سال آینده، انتخابات پیش رو و اتفاقاتی از قبیل روابط دیپلماتیک باید دید که آیا انگیزه ای برای ورود به بازار ایجاد می شود یا خیر؟

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس وبلاگ انجمن ها بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی، چه سناریو هایی در بورس مطرح است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی، چه سناریو هایی در بورس مطرح است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید