چگونه جت لگ در پرواز را کنترل کنیم؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها، تصور کنید بعد از یک پرواز طولانی به مقصد رسیده اید و برای دیدن مکان های جدید هیجان زده هستید، اما ناگهان سردرد و حالت بیقراری تمام اشتیاق شما را از بین می برد، اصلاً نگران نباشید، چرا که این احساس بعد از پیاده شدن از هواپیما طبیعی است و تمام حالت ها بعد مدتی استراحت از بین رفته و شما می توانید از ادامه سفرتان لذت ببرید.

چگونه جت لگ در پرواز را کنترل کنیم؟

در پروازهای طولانی، معمولاً علائم جت لگ به صورت شدیدتری بروز می کند.

جت لگ چیست؟

پرواززدگی یا جت لگ نوعی اختلال در سیستم بدن است که بعد از پروازهای طولانی مدت و با تغییر در منطقه زمانی رخ می دهد. هرچه قدر اختلاف ساعت مبدأ با مقصد بیشتر باشد، معمولاً علائم پرواززدگی به صورت شدیدتری بروز می کند.

بدن انسان در حالت طبیعی، طبق یک برنامه منظم کار می کند که به آن ساعت بیولوژیکی بدن می گویند. به عنوان مثال شخص به طورمعمول هر روز ساعت 11 شب می خوابد و در ساعت 7 صبح بیدار می شود؛ اما سفر به شهر یا کشوری که اختلاف زمانی زیادی با کشور مبدأ دارد، ریتم همیشگی بدن به هم می ریزد و باعث بروز عوارضی مانند خستگی زیاد، سوءهاضمه، سردرد و عوارض دیگر می شود. این تغییر حالت بدن بعد از پرواز را جت لگ یا پرواز زدگی می نامند.

جت لگ چه تأثیراتی بر روی بدن می گذارد؟

علائم بروز جت لگ در افراد مختلف متفاوت است، این علائم در افراد مسن شدیدتر است و دیرتر بهبود پیدا می کند، اما در بچه ها به صورت خفیف تر خودش را نشان می دهد و بدن آن ها سریع تر می تواند خودش را با محیط جدید تطبیق بدهد.

ایجاد اختلال در خواب

بی قراری و سردرگمی

افسردگی به میزان خفیف

اختلالات گوارشی

داشتن احساس سرگیجه

کاهش اشتها

به این نکته دقت کنید که عوارض جت لگ به صورت یکسان در همه بروز نمی کند و این علائم پس از هماهنگ شدن بدن با محیط جدید از بین می فرایند.

ایجاد اختلال در خواب یکی از عوارض جت لگ می باشد.

در چه سفرهایی جت لگ با شدت بیشتر اتفاق می افتد؟

مسافرانی که به سمت شرق سفر می کنند، با علائم پرواززدگی شدیدتری روبرو می شوند، چرا که در قسمت های شرقی ساعت ها کم می شوند و به همین دلیل زمان کمتری برای استراحت وجود دارد، اما در سفرهای شرق به غرب به علت اضافه شدن زمان به روز، تعداد ساعت ها افزایش پیدا کرده و مسافران زمان بیشتری را برای استراحت و هماهنگ شدن با محیط در اختیار دارند.

چه مواردی به کاهش علائم جت لگ کمک می کند؟

افرادی که در طول سال زیاد سفر می کنند از عوارض آزار دهنده پرواز زدگی آگاه هستند، اما رعایت نکات زیر، قبل از سفر به کمتر شدن عوارض کمک می کند:

1-قبل از سفر، کمی برنامه های زندگیتان را تغییر دهید

چند روز قبل از سفر، ساعت خوابتان کمی تغییر دهید و آن را با ساعت های مقصد هماهنگ کنید. البته تغییر عادات غذایی نیز در کاهش عوارض جت لگ مؤثر است.

2-خواب قبل از پرواز را فراموش نکنید

بیشتر مسافران تصمیم می گیرند برای داشتن خواب راحت تر در هواپیما، شب قبل از پرواز را بیدار بمانند و یا از قرص های خواب آور استفاده کنند، اما این یک اشتباه بزرگ است، چرا که خواب عمیق در پرواز باعث می شود بدن شما فرصت کمتری برای منطبق شدن با محیط داشته باشد.

خوابیدن عمیق در پروازهای طولانی، باعث شدیدتر شدن عوارض جت لگ می شود.

3-پروازهای روز را انتخاب کنید

در صورتی که در طول ساعات روز به مقصد برسید، بدن شما فرصت بیشتری را برای یکسان شدن با محیط خواهد داشت.

4-با هواپیماهای مدرن سفر کنید

سیستم تهویه هواپیماهای جدید شرایط بهتری را برای حفظ رطوبت ایجاد می کنند و برای کاهش عوارض پرواز زدگی به مسافران کمک می کنند.

5-الکل و کافئین مصرف نکنید

مصرف الکل قبل از پرواز باعث کاهش آب بدن می شود و به همین دلیل قدرت بدن در مقابله با پرواززدگی کاهش پیدا می کند. همچنین مصرف نوشیدنی های کافئین دار نیز باعث تغییر سطح هوشکمک طبیعی بدن می شود و همین موضوع بروز علائم جت لگ را شدیدتر می کند.

6-تنظیم ساعت را فراموش نکنید

به محض نشستن در هواپیما ساعت خود را با ساعت مقصد تنظیم کنید، این کار باعث می شود بعد از پیاده شدن از هواپیما راحت تر به شرایط عادت کنید.

برای کاهش عوارض جت لگ، به محض نشستن در هواپیما، ساعت خود را با ساعت مقصد تنظیم کنید.

7-آب زیاد بنوشید

یک روز قبل از پرواز دفعات آب خوردن خود را افزایش بدهید، این کار مقاومت بدن را در مقابله را پرواززدگی بالا می برد

8-ورزش کنید

قبل از پرواز، برای بالا بردن مقاومت بدنتان کمی نرمش و ورزش کنید.

9-قدم زدن در پرواز را فراموش نکنید

در حین پروازهای طولانی هرچند وقت یکبار از روی صندلیتان بلند شوید و در راهروی هواپیما قدم بزنید، این کار خستگی پاها را برطرف کرده و به تنظیم شدن بدن کمک می کند.

منبع: ستاره ونک

به "چگونه جت لگ در پرواز را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه جت لگ در پرواز را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید