عربستان عامل اصلی صدور اسلام گرایی افراطی در دنیا

به گزارش وبلاگ انجمن ها، تحقیق جدیدی که در انگلیس اجرا شده نشان می دهد، عربستان مهم ترین عامل در رادیکالیزه کردن مسلمانان دنیا است. سوزانه شرودر محقق امور اسلامی معتقد است که وهابیت در عربستان با بهره دریافت از پول های نفتی در آلمان نیز تبلیغات گسترده ای دارد.

عربستان عامل اصلی صدور اسلام گرایی افراطی در دنیا

به گزارش وبلاگ انجمن ها، به نقل از دویچه وله، پروفسور سوزانه شرودر، مردم شناس است و تحقیقات وسیعی در ارتباط با دگرگونی های فرهنگی و سیاسی در کشورهای اسلامی و کشورهایی با اقلیت های مسلمان دارد. او بیشتر در ارتباط با کشورهای جنوب شرق آسیا، شمال آفریقا و آلمان تحقیق می نماید.

مرکز تحقیقات دنیای اسلام (FFGI) در شهر فرانکفورت نیز زیر نظر پرفسور سوزانه شرودر راهنمایی می گردد. او در مصاحبه ای با ماتیاس فون هاین، خبرنگار دویچه وله، به سوالات او در ارتباط با فعالیت های مسلمانان افراطی و حمایت های اقتصادی عربستان به آنها پاسخ داده که خلاصه آن در زیر می آید:

شیوه های صدور وهابیت

گزارش موسسه تحقیقاتی هنری جکسون سوسایتی در ارتباط با مهم ترین حامی اقتصادی گروه های افراط گرای اسلامی در بریتانیا، عربستان سعودی را معرفی نموده است. گفته می گردد این کشور در 50 سال گذشته دست کم 76 میلیارد یورو صرف صدور جنبش مذهبی وهابیت نموده است؛ جنبشی که اساس ایدئولوژی افراط گرایی اسلامی و جهادگرایی اسلامی در سراسر دنیا است.

سوزانه شرودر در شرح محتوای گزارش موسسه تحقیقاتی هنری جکسون سوسایتی می گوید چنین آماری او را به هیچ وجه متعجب ننموده است. او شرح می دهد که معین بود که عربستان به صدور ایدئولوژی جنبش مذهبی وهابیت مشغول است و این هم معین بود که این ایدئولوژی در بخش های کلی اش همان ایدئولوژی دولت اسلامی است.

حانم شرودر تاکید می نماید که عربستان سعودی تنها به دادن پول بسنده نمی نماید و منابع تبلیغاتی نیز در اختیار علاقمندان قرار می دهد. عربستان افرادی را در نظر می گیرد و به آنها فرمان ساخت مساجد، مراکز فرهنگی و آموزشی و غیره را می دهد. این مراکز پس از آماده شدن به تبلیغات ایدئولوژیک جنبش وهابیت می پردازند.

افزایش فعالیت جنبش وهابیت پس از انقلاب اسلامی ایران

پرفسور شرودر می گوید صدور وهابیت پس از انقلاب اسلامی ایران افزایش یافت. انقلاب ایران عربستان را به شدت لرزاند و فشار بر عربستان افزایش یافت.

عربستان از آن پس با ارتباط با رابط های خود در آسیا، آفریقا و بخش هایی از اروپا به تبلیغ برای ایدئولوژی وهابیت پرداخت. مرکز این تبلیغ ها در اروپا، یوگسلاوی سابق بود که آنجا جنگ هایی میان مسلمانان و مسیحیان رخ داد.

عربستان می دید که مسلمانان این منطقه به پول نیازمندند و همچنین به خاطر شرایط شان آماده پذیرش ایدئولوژی افراطی وهابیت هستند. به این ترتیب بود که به تدریج اسلام افراطی در دنیا قدرتمندتر شد. رشد این افراط گرایی را می توان در جنوب شرقی آسیا، در جنوب تایلند، فیلیپین، اندونزی و بخش هایی از مالزی به خوبی مشاهده کرد.

شرودر می افزاید، بعضی می گویند که در این کشورها اسلامی مداراگر وجود دارد، اما طی 30 سال اسلام این منطقه به شدت افراطی شده و پول های هنگفت عربستان سعودی نقشی اساسی در این فرایند داشته است.

عربستان همچنین بورس هایی برای جوانان روشنفکر این کشورها در نظر می گرفت و این جوانان پس از تحصیل در دانشگاه های عربستان به کشورشان بازمی گشتند و به تبلیغ ایدئولوژی افراطی وهابیت می پرداختند.

خبرنگار دویچه وله در تایید سخنان خانم شرودر به مورد پیر فوگل، یکی از مشهورترین اعضای سلفی آلمان اشاره می نماید که در مکه تحصیل نموده است. او در ادامه می گوید رسانه های آلمان به نقل از سازمان های امنیتی این کشور در سال گذشته میلادی (2016) اعلام کردند که عربستان در افراطی شدن مسلمانان آلمان به شدت موثر بوده است.

ارتباط نزدیک مقامات سفارت عربستان با گروه های افراطی مسلمان

خبرنگار دویچه وله از پرفسور شرودر می پرسد که تا چه حد نظر سازمان های امنیتی آلمان با تحقیقاتی که او به عنوان محقق انجام داده همخوانی دارند. شرودر پاسخ می دهد که این همخوانی به طور کامل وجود دارد.

خانم شرودر در شرح این مسئله گفت گاهی حتی مقامات بلندپایه عربستان سعودی نیز مستقیم در این اقدامات دست داشته اند. او از یک مقام دیپلماتیک عربستان در برلین یاد می نماید به نام محمد فقیهی که با شبکه تروریستی هامبورگ در رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال 2001 میلادی در آمریکا، همکاری نموده است.

این مقام دیپلماتیک عربستان که دیگر فعالیتی در سفارت این کشور در برلین ندارد، روابط خوبی با رهبری مسجد نور شهر برلین نیز داشته است. مسجد نور برلین یکی از مراکز تجمع سلفی ها در آلمان به شمار می آید.

سوزانه شرودر محقق امور اسلامی در عین حال مدعی است: عربستان تنها نیروی حامی مسلمانان افراطی نیست و به عنوان نمونه قطر، کویت و ایران هم در این راستا فعالیت هایی دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عربستان عامل اصلی صدور اسلام گرایی افراطی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان عامل اصلی صدور اسلام گرایی افراطی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید