سیزده به در به سنت پترزبورگ سفر کنید، تصاویر

به گزارش وبلاگ انجمن ها، شبکه قطار شهری روسیه در سال 1935، یعنی بیش از 80 سال پیش کلید خورد. در آن زمان، استالین، دیکتاتور معروف اتحاد جماهیر شوروی، تصمیم گرفت که این پروژه را از یک سو، به نماد قدرت و توسعه در جامعه کمونیستی بلوک شرق تبدیل کند، ازسوی دیگر، پس از سرانجام کار، آن را به نماد قدرشناسی در قبال انسان هایی تبدیل کند که به پای حزب کمونیسم، تا پای جان از هیچ کوشش و ایثاری دریغ نمی کنند. به همین دلیل، هنوز در نقطه هایی از ایستگاه های خاص، نمادها و تصویرهای مربوط به بانیان و عاملان اجرای این پروژه بزرگ و سخت در آن زمان، به چشم می خورد.

سیزده به در به سنت پترزبورگ سفر کنید، تصاویر

ایستگاه مترو و تراموا در سنت پترزبورگ

برخی از ایستگاه های مترو در این دو شهر، بویژه مسکو، عملا شکل گالری های هنری را پیدا کرده اند که نه تنها آثاری هنری در گونه های نقاشی، مجسمه سازی و معماری را در خود جای داده اند، بلکه با حفظ مؤلفه های تاریخی همچون لوسترها، به یکی از جاذبه ها و مقصدهای مورد توصیه برای گردشگرانی که به این شهرها سفر می کنند تبدیل شده اند. در این ایستگاه ها سنگ مرمرهای تراش خورده به وفور یافت می شوند و نیز چلچراغ هایی که در طراحی، هر فردی را به یاد خورشید در زیر زمین می اندازند.

اما در سنت پترزبورگ، هرچند شکل و شمایل ساختار مترو و ایستگاه های آن، در کل به ساختار مترو مسکو شباهت بسیار دارد؛ اما علاوه بر این که تعداد و طول خط ها در این شهر شمالی روسیه محدودتر است، یک تفاوت دیگر نیز عمق بسیار زیاد ایستگاه های مترو در این شهر، نسبت به مسکو و دیگر شهرهای جهان است. درواقع با توجه به آن که این شهر در منطقه ای دلتایی و در محاصره و مجاورت آب ها (در قالب رودخانه و دریا) قرار گرفته است، به اجبار، خطوط و برخی ایستگاه های آن در عمق بسیار زیاد زمین قرار گرفته اند؛ تا عملا کار حفاری و محافظت از آن، مقدور باشد. همچنین در برخی از ایستگاه ها، محل توقف قطار و مسافران، در محفظه هایی طراحی شده است تا از ریزش آب جلوگیری شود.

یکی از راه پله های یکی از ایستگاه های عمیق سنت پترزبورگ

در سن پترزبورگ که گفته می شود شمالی ترین شهر بالای یک میلیون نفر جمعیت جهان است، محل زندگی چهره های خاص، ازجمله در حوزه فرهنگ و ادبیات، از جاذبه های تاریخی و گردشگری محسوب می شوند. آپارتمان پوشکین که در کنار کانالی در نزدیکی مجموعه موزه هرمیتاژ (کاخ تابستانی کاترین کبیر) قرار گرفته است، امروزه در قامت موزه، پذیرای گردشگران از نقاط مختلف جهان است. البته مجسمه ای از پوشکین در مقابل موزه هنرهای معاصر پوشکین نیز نصب است که عده ای در سایت های فارسی زبان، آن را به اشتباه، به عنوان خانه پوشکین ثبت کرده اند. آپارتمان پوشکین در سنت پترزبورگ نیز به شکل موزه ای از وسایل شخصی این شاعر بنام و روایتی از زندگی تراژیک او حفظ شده است. همچنین در یکی از خیابان های منشعب از سر دیگر خیابان معروف نووسکی که آن هم به نام پوشکین نامگذاری شده نیز مجسمه یادمان او در میدان گاهی قرار گرفته است.

خانه آنا آخماتوا

خانه آنا آخماتوآ - شاعر دوره حکومت استالین - و همسرش نیکلای پونین که از مبارزان آن زمان بوده نیز در نزدیکی آپارتمان پوشکین اما در باغی به نسبت مجلل قرار گرفته است. این موزه هم روایت زندگی این شاعر شناخته شده را به مخاطب ارایه می کند. اما در سوی دیگر خیابان چندکیلومتری و البته محوری نووسکی در سنت پترزبورگ و در نزدیکی خیابان و مجسمه یادمان پوشکین، خانه فئودور داستایووسکی، نویسنده ای است که در میان مخاطبان ایرانی یکی از مشهورترین روس هاست. در خانه او نیز که در نبش دو خیابان فرعی قرار گرفته، علاوه بر کلاه و بارانی و دیگر وسایل شخصی، میز نویسندگی داستایووسکی را هم با ادوات نگارش او از نزدیک می توان دید

کلیسای ایساک

کلیساهای سنت پترزبورگ هم از جاذبه های جدی آن هستند. کلیسای جامع اسحاق (ایساک)، از کلیساهای معروف روسیه است که در شهر سنت پترزبورگ قرار گرفته است. این کلیسا با بنایی بزرگ و با گنبدی طلایی، در ابتدای قرن هجدهم، به سبک کلاسیک روسی ساخته و در قرن نوزدهم توسط معماری فرانسوی تجدید بنا شده است. این کلسیا به عنوان بزرگ ترین کلیسای روسیه، ظرفیت پذیرش 14 هزار عابد را دارد و گردشگران برای تماشای شهر سنت پترزبورگ از نمای بالا، پس از تهیه بلیت، حدود 500 پله را برای بالا رفتن به سطوح فوقانی آن می توانند طی کنند. این کلیسا نیز به جز زمان برگزاری برخی مناسبت ها و عیدهای مذهبی، کارکرد موزه ای دارد.

کلیسای کازان

کلیسای کازان، دیگر کلیسای مطرح در سنت پترزبورگ و روسیه است که ساختمان اولیه آن در ابتدای قرن نوزدهم توسط معماری روس بنا شده است. گویا چند سال بعد، پس از شکست لشگر ناپلئون بناپارت از روس ها، غنیمت های جنگی و پرچم های لشگر مغلوب در این کلیسا جمع آوری می شود.

پیکر قهرمان روسیه در آن جنگ نیز در این کلیسا دفن شده و مردم روسیه او را بسیار تکریم و سنگ مزارش را زیارت می کنند. تندیس های نصب شده در ورودی کلیسا نیز به همین قهرمان و یکی از سردارهای آن دوره مربوط است. کلیسای کازان کارکرد مذهبی خود را حفظ کرده و مردم هر روز برای انجام اعمال مذهبی به آن می توانند وارد شوند. درواقع سیاست دوره کمونیستی این بوده که برخی کلیساها یا مسجدها را از کارکرد مذهبی صرف خود خارج کرده، آن ها را در مقام موزه، کتابخانه و امثال این ها درآوردند. درواقع گردشگران هم در این میان، با حفظ شئونی، مجال می یابند که از زیبایی های داخلی کلیسا دیدن کنند.

کلیسای خون ریخته شده

اما کلیسای مطرح دیگر، کلیسای ناجی سنت پترزبورگ یا خون ریخته شده است. این کلیسا که دقیقا مشابه کلیسای سنت باسیل (واسیل مقدس) مسکو ساخته شده، مانند بیشتر کلیساهای یادشده است که گردشگران باید برای ورود به آن و تماشای زیبایی های معماری و تزئینی شان، ورودیه بپردازند.

کلیسای بناشده بر خون یا قیام مسیح از دیگر نام های این کلیسای ساخته شده در اواخر قرن نوزدهم است. گفته می شود ساخت بنای کلیسا در سال 1883 به دستور الکساندر سوم، به عنوان یادبودی برای پدرش، تزار الکساندر دوم و در محل ترور او شروع شد.

تزار الکساندر دوم همان کسی بود که در سال 1861 قانون منع رعیت داری در روسیه را تصویب کرد. فرایند پیشرفت کار قدری کند بود و سرانجام در سال 1907 و در دوره نیکلاس دوم ساخت کلیسا به سرانجام رسید.

درواقع منع برده داری تنها جان آبراهام لینکولن را در آمریکا نگرفت، بلکه یکی از تزارهای روسیه را هم به شکل مشابهی به کام مرگ فرستاد. از این رو، کلیسای یادشده که به عنوان یادبود تزار شهید و در محل ترور او ساخته شده، کلیسای خون ریخته شده نام گرفته است. کاشی کاری ها و نقاشی های درون این کلیسا برای گردشگران بسیار جذابیت دارند.

در سنت پترزبورگ و حوالی آن، کلیساهای دیگری هم قرار دارند؛ ازجمله کلیسایی در شهر پتروف، مقابل کاخ سلطنتی پتر کبیر که تاحدودی شبیه به کلیسای واسیل مقدس در مسکو یا کلیسای خون ریخته شده در سنت پترزبورگ ساخته شده است. این کلیسا چند سالی متروکه بود و سپس بازسازی شد.

کلیسای موجود در قلعه پترو پاول سنت پترزبورگ، از جهتی، جزو مهم ترین کلیساهای روسیه است. قلعه پتر و پاول را نخستین ساختمان و اثر معماری شهر سنت پترزبورگ می دانند که در ابتدای قرن هجدهم با هدف کنترل رودخانه و دسترسی به دریای بالتیک، در یکی از جزیره گون های این شهر، توسط معمارانی ایتالیایی و آلمانی بنا شد.

علاوه بر اینها، در کنار مجموعه گردشگری خیابان نووسکی و کاخ های تزارهای روسیه چون پتر، موزه مشهور هرمیتاژ، از جاذبه های درجه یک جهانی سنت پترزبورگ به حساب می آید.

منبع: گردشبان

به "سیزده به در به سنت پترزبورگ سفر کنید، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیزده به در به سنت پترزبورگ سفر کنید، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید