زارعی: کار سنگنوردی ایران برای المپیک سخت است، اولویت ما کار در رده های پایه است، رکابی می تواند المپیکی شود

به گزارش وبلاگ انجمن ها، رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی در گفت وگو با خبرنگاران درخصوص سال 98 و برنامه های فدراسیون برای سال 99 مطالبی را بیان کرده است.

زارعی: کار سنگنوردی ایران برای المپیک سخت است، اولویت ما کار در رده های پایه است، رکابی می تواند المپیکی شود

به گزارش وبلاگ انجمن ها، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی سال مهم و سختی را پشت سرگذاشت تا سهمیه بازی های المپیک را به دست آورد اگرچه این مهم محقق نشد اما مهمترین هدف رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی در سال جدید علاوه بر المپیک حضور پیروز یخنوردی در مسابقات قهرمانی جهان و استعدادپروری در رشته سنگنوردی است.

مصاحبه رضا زارعی با خبرنگار ورزشی وبلاگ انجمن ها را بخوانید:

امیدواریم نواقص را در مسابقات قهرمانی آسیا جبران کنیم

اغلب مسابقات انتخابی المپیک در سال 98 برگزار شد. فدراسیون ما هم دو مرحله درگیر مسابقات انتخابی المپیک و قهرمانی بود که کار بسیار سختی بود. در مسابقات سنگنوردی کسب سهمیه انتخابی المپیک الناز رکابی نتوانست سهمیه ای را کسب کند و باید در مسابقات مرحله سوم کسب سهمیه شرکت کند و امیدواریم در قهرمانی آسیا نواقص را جبران کنیم. در مسابقات جهانی از بین 40 ورزشکار حاضر برات زاده و رکابی دو سهمیه کسب کردند که نتیجه خیلی خوبی بود.

از نتایج انفرادی یخنوردی آسیا راضی نبودیم

ملی پوشان کشورمان در مسابقات سنگنوردی نوجوانان و جوانان قاره آسیا که برای نخستین بار خارج از ایران برگزار شد، نتایج خیلی خوبی را در رده پایه کسب کردند عملکردی که حدود پنج شش سال تمرکز کردیم و امیدواریم بتوانیم ثمره مسابقات نوجوانان و جوانان را در آینده ببینیم. همچنین در بخش تیمی مسابقات یخنوردی قاره آسیا سوم شدیم که البته از نتایج انفرادی راضی نبودیم چون دو سال قبل قهرمان قاره آسیا شده بودیم ولی امسال با توجه به محدودیت هایی که داشتیم و نبود زیرساخت های موجود در این رشته عنوان سوم را کسب کردیم. محمد صفدریان در جام جهانی و در قاره آسیا خوش درخشید و جزو بهترین نتایجی بود که ورزشکاران ما در سال 98 کسب کردند.

رکابی تجربه بیشتری برای کسب سهمیه المپیک دارد

محیا دارابیان 16 ساله در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد و امسال چهار مدال از مسابقات آسیایی کسب کرد. در ماده کمباین نفر دوم شد و در تک رشته سه مدال کسب کرد و جزو آینده دارترین ورزشکاران این رشته است اما مسابقات انتخابی المپیک نیازمند تجربه بالایی است و محیا دارابیان جزو گزینه هایی است که سعی می کنیم به این رقابت ها اعزام شود اما برای کسب سهمیه تجربه لازم است و الناز رکابی در بین بانوان تجربه خیلی خوبی دارد و امیدوارم آمادگی جسمانی اش به گونه ای باشد که بتواند در این مسابقات خودش را نشان دهد. ضعف عمده ورزشکاران ما در مسابقات انتخابی در ماده سرعت بود به رغم اینکه ما رضا علیپور قهرمان جهان را در ماده سرعت داریم اما ورزشکاران کمباین کار ما در ماده سرعت خیلی ضعیف عمل کردند و نتوانستند از تجربه حضور مربیان و ورزشکاران خوب سرعت به خوبی استفاده کنند. مسابقات انتخابی بسیار سخت است.

حذف مسابقات تمرینی به سنگنوردان لطمه زده است

ورزشکاران خیلی خوبی از کره و چین و جنوب شرق آسیا در این مسابقات حضور خواهند داشت ولی همه از رکابی به عنوان یک رقیب شاخص یاد می کنند. در میان آقایان نفرات خیلی خوبی داریم که شانس کسب سهمیه المپیک دارند کمی خلا تمرینی در این مدت حذف مسابقات تمرینی در اسفند و فروردین ماه متاسفانه به ورزشکاران ما لطمه زده است. تدارک خوب و مناسبی نمی توانیم در اختیارشان قرار دهیم. ما دوست داشتیم ورزشکاران به اتریش اعزام شوند و در کمپ این کشور تمرین کنند با کمیته ملی المپیک تدارک لازم دیده شده بود که متاسفانه محدودیت های کنونی مانع شده است و مسابقات عقب افتاده است و احتمالا خردادماه برگزار می شود امیدواریم شرایط برای تمرین بیشتر ورزشکاران قبل از انتخابی المپیک فراهم شود.

80درصد بودجه مان را از وزارت ورزش گرفته ایم

بالع بر 80 درصد بودجه ای که در تفاهم نامه وزارت ورزش بود تا امروز پرداخت شده است با این شرایط سخت مالی قدردان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هستیم که پشتیبان فدراسیون بودند. ما نمی توانیم به منابع مالی وزارت اکتفا کنیم چون رشد ورزشی در این چند سال اینقدر زیاد بوده است که با منابع محدود نمی توان کاری انجام داد. ما سعی کردیم منابع ثابتی را برای خودمان فراهم کنیم که تا حد زیادی با کمک های وزارت ورزش برابری می کند. در مجموع اگرچه منابع مالی مان محدود است اما سعی کردیم اولویت بندی کنیم و آنچه را در اولویت کاری است درنظر بگیریم و راضی هستیم. با این حال بخشی از هزینه های ما را بخش خصوصی و ورزشکار و هیئت ها تامین کردند و از ورزشکاران پشتیبانی شده است. محدودیت هایی که به واسطه تحریم ها برای حضور ورزشکاران ایجاد شده است تا حد زیادی مانع حضور آنها در مسابقات مختلف شده است و در مقایسه با سال 96 اعزام ها تا حد زیادی افت کرده است ولی در آینده امیدواریم به روال قبلی برگردیم.

بودجه مانع اصلی ما نبوده است

بودجه مانع اصلی ما نبوده است. بخش خصوصی از ما خیلی پشتیبانی می کرد که محدود شده و با قوانین جدید اعزام ها هم محدود شده و به حداقل رسیده است و کسانی هم که می توانند تامین بودجه کنند فدراسیون کمتر درصدد اعزام است چون ارزبری دارد و در شرایط مالی برخی اعزام ها به صلاح نیست و ترجیحا به سمت اعزام های ملی رفتیم و این اعزام ها را سعی می کنیم بیشتر در رده های پایه انجام شود. بودجه سال 99 هنوز منعقد نشده است، معمولا اسفندماه انجام می شد که به دلیل محدودیت های تردد و جلسات این اتفاق نیافتاده و انشاءالله در فروردین یا اردیبهشت ماه انجام خواهد شد.

کار سنگنوردی ایران برای المپیک سخت است

کار ورزشکاران سنگنوردی برای کسب ورودی بازی های المپیک بسیار سخت است ورزشکاران ما در مسابقات جهانی شانس بالاتری در مقایسه با قهرمانی آسیا داشتند. کشورهای دیگر خیلی خوب کار کردند به دلیل زیرساخت خوبی که داشتند توانستند اردوهای مشترکی را برگزار کنند و با توجه به اینکه مسابقات در شرق آسیا و در ژاپن برگزار می شود این کشور از چند سال گذشته سرمایه بسیار زیادی برای برگزاری مسابقات و آماده سازی تیم هایشان داشتند و تعداد سهمیه هم بسیار محدود است. در کل مسابقات بیست سهمیه به بانوان تعلق می گیرد که از این تعداد در قاره آسیا سه یا چهار سهمیه تعلق می گیرد که اگر ژاپنی ها با تیم کامل شرکت کنند همه سهمیه ها را کسب می کنند. محدودیت هایی که کمیته المپیک برایشان درنظر گرفته مانع از این اتفاق شده و برای سایر کشورها بیشتر از یک یا دو سهمیه درنظر گرفته نشده که رقابت را خیلی فشرده کرده است و بخشی از محدودیت های اعزام مانع از رقابت خوب ورزشکاران ما شده است. اما با درنظر دریافت همین شرایط الناز رکابی در بین ورزشکاران سایر کشورها به جز ژاپنی ها شانس سوم برای کسب سهمیه المپیک است که امیدواریم بتوانیم رقابت خوبی با ورزشکاران کره جنوبی و چین داشته باشیم که بالاتر از وی بودند و بتوانیم سهمیه را کسب کنیم.

امیدواریم یخنوردی در المپیک زمستانی 2022 به صورت رسمی برگزار شود

مسابقات یخنوردی بازی های المپیک زمستانی جوانان به صورت نمایشی برگزار شد که هنوز رسمی نشده ولی این امیدواری وجود دارد که در بازی های المپیک جوانان 2022 به صورت رسمی برگزار شود در این صورت ورزشکاران ما شانس خیلی خوبی دارند. در قاره آسیا بهترین های این رشته در کنار کره جنوبی یخنوردان کشور ما هستند. درعین حال امسال کاپ آسیا را امسال برگزار کردیم که سرمایه گذاری مان رده سنی نوجوانان و جوانان بود چون سن یخنوردی از 18 سال به بالا بود و سعی کردیم به تبعیت از روس ها سن را کمی پائین تر آوریم. المپیاد زمستانی استعدادهای برتر را با پشتیبانی وزارت ورزش و همین طور مسابقات کاپ آسیا را برگزار کردیم. فکر می کنم در آینده این رشته بتواند در بازی های آسیایی به شرط رسمی شدن در مسابقات زمستانی مدال های خوبی را برای کشورمان به همراه داشته باشد.

سهل انگاری و رعایت نکردن استانداردها باعث اتفاق تلخ برای سنگنورد نوجوان شد

خوشبختانه حال این سنگنورد خوب است و شرایط خوبی دارد. سهل انگاری صورت گرفته بود که توسط مراجع ذی صلاح و با پیگیری های وزارت ورزش رسیدگی شد. ما محدودیت هایی را برای برگزاری مسابقات قائل بوده و هستیم و بی توجهی به این محدودیت ها، رعایت نکردن استانداردها متاسفانه لطمه های زیادی به این رشته می زند. سنگنوردی رشته ای است که اگر ایمنی های لازم را رعایت کنیم مانند سایر رشته ها می تواند امن باشد اما سهل انگاری ها و بی توجهی هایی که در برخی شهرها می شود متاسفانه لطمه هایی را می زند که با بدنامی این رشته همراه است. امیدواریم شاهد اتفاقات تلخ این چنینی نباشیم. آئین نامه هایی را قبلا تدوین کرده ایم و در سطح استان ها بود ولی به آن بی توجهی می شد. سخت گیری هایی را صورت دادیم و این اتفاق تلخ هم که رخ داد تجربه ای شد که استان ها به قوانین بیشتر توجه کنند.

در سنگنوردی کاملا پیروز نبودیم

سال سختی داشتیم بخش عمده آن فشارهای مالی بود ولی تمرکز بیشتر ما روی استعدادیابی و استعدادپروری گذاشته بودیم. فکر می کنم چند سالی است که تلاش می کنیم بتوانیم تغییر و تحولی در ساختار ورزشکاران و بویژه در رده ملی داشته باشیم که در رشته یخنوردی این اتفاق به خوبی رخ داد اما در سنگنوردی به این کار نیاز داریم به شکل کامل پیروز نبودیم ولی همه تلاش مان را می کنیم که بتوانیم نسل آینده خوبی را در رشته سنگنوردی پرورش دهیم. باشگاه ها را در سنگنوردی وارد کار کردیم چون قبلا نگاه ها به فدراسیون بود ولی چند سالی است که تلاش می کنیم باشگاه ها را با رشته های قهرمانی درگیر کنیم تا همین کار از زیرمجموعه باشگاه ها اتفاق بیافتد. بخش خصوصی می تواند پشتیبان و کمک حال ما باشد. در بحث آموزش پیروز بودیمو یکی از پرتعدادترین فدراسیون ها در این بخش بودیم و مربیان و باشگاه ها و هیئت ها خیلی خوب کار کردند و فکر می کنم این اتفاق بتواند آینده خیلی خوبی را برای رشته کوهنوردی و صعودهای ورزشی ما رقم بزند.

پاداش های خوبی به کوهنوردان داده شده است

در زمینه صعودهای ورزشی وزارت ورزش همیشه همراه فدراسیون و ورزشکاران ما بوده است و پاداش های خیلی خوبی را ورزشکاران پس از پیروزیت در صعودهای شان و پس از دریافت مجوزهای لازم دریافت کردند. فدراسیون آئین نامه ای در این زمینه دارد که کوهنوردی که برای صعود خارج از کشور می خواهد برود باید حد تجربه و آموزش لازم را پشت سرگذاشته باشد ما براساس این آئین نامه از وزارت ورزش تقاضا می کنیم و مجوزهای لازم را می گیریم و پس از پیروزیت های ورزشکاران وزارتخانه هم همیشه پاداش های خیلی خوبی را به این ورزشکاران تخصیص داده که توانسته کمبوها یا هزینه هایی را که داشتند را جبران کند.

المپیک و مسابقات قهرمانی یخنوردی جهان برای ما حائز اهمیت است

علاوه بر مسابقات المپیک رقابت های یخنوردی جهانی را در پیش داریم. تیم ما دو سال قبل در این مسابقات عنوان سومی را کسب کرد که رتبه خیلی خوبی بود. محمد صفدریان در بخش انفرادی مدال نقره جهان را کسب کرد و در این مسابقات امیدواریم بتوانیم تیم خیلی خوبی را تدارک ببینیم. مسابقات انتخابی المپیک برای ما شاخص است که بعد از مشکلاتی که جامعه ما به دلیل ویروس کرونا دست به گریبان است تمرکز بیشتری را روی این مسابقات بگذاریم. فعلا به دلیل این سردرگمی ها نتوانستیم به خوبی برنامه ریزی کنیم. این دو رشته برای ما خیلی حائز اهمیت است. ما مسابقات قهرمان نوجوانان سنگنوردی را در مسکو خواهیم داشت که در رده سنی پایه تمرکز زیادی داشتیم و برای ما به عنوان شاخص است. الگوی فدراسیون بیشتر فعالیت های آموزشی و برگزاری مسابقات در رده های پایه است که همچون سنوات قبل سعی می کنیم تمرکز زیادی را در این دو موضوع داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "زارعی: کار سنگنوردی ایران برای المپیک سخت است، اولویت ما کار در رده های پایه است، رکابی می تواند المپیکی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زارعی: کار سنگنوردی ایران برای المپیک سخت است، اولویت ما کار در رده های پایه است، رکابی می تواند المپیکی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید