روبات عیب یاب توربین های بادی ساخته شد

به گزارش وبلاگ انجمن ها، تولید روبات های حرفه ای روز به روز در حال پیشرفت است و محققان به تازگی روبات عیب یابی را با الهام از حشرات ساخته اند که قادر به حرکت بر روی تیغه توربین های بادی است.

روبات عیب یاب توربین های بادی ساخته شد

همزمان با افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، روش های پیشرفته ای نیز برای شناسایی مسائل آنها و تعمیر تجهیزات مورد استفاده بدین منظور ابداع می شود.

یکی از این منابع توربین های بادی هستند که گاهی اجزای مختلف و به خصوص پره های آنها دچار نقص فنی می شود. محققان با الهام از حشرات یک روبات شش پا تولید کرده اند که می تواند برای کنترل پره های این روبات ها شش پای خود را به دو طرف هر پره بچسباند.

تولید روبات با چنین قابلیتی برای اولین بار در جهان اجرا شده است. با توجه به اینکه پره های توربین های بادی در معرض شرایط آب و هوایی گوناگون مانند توفان، گرما و سرمای شدید، بادهای تند و غیره قرار می گیرند، احتمال آسیب دیدن آنها زیاد است و از همین رو کنترل مرتب این پره ها برای شناسایی سریع آسیب های احتمالی آنها ضروری است.

روباتی که بدین منظور تولید شده BladeBUG نام دارد و پاهای آن با تخلیه هوا و ایجاد شرایط خلأ کاملاً به بدنه هر پره می چسبد. سپس این روبات سطح هر پره را اسکن می کند و هرگونه ترک، شکاف یا تغییر شکل احتمالی را شناسایی می کند. با استفاده از این روبات هزینه بررسی و عیب یابی توربین های بادی تا 30 درصد کاهش می یابد.

انتظار می رود استفاده گسترده از این روبات از سال آینده آغاز شود.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "روبات عیب یاب توربین های بادی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات عیب یاب توربین های بادی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید