جنگ اعتبارنامه ها در مجلس

به گزارش وبلاگ انجمن ها، با آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بررسی اعتبارنامه های کنندگان در دستور کار قرار گرفته است. امروز اعلام شد که شعب 15 گانه اعتبار نامه 173 کننده را تائید کرده اند و اعتبارنامه سه کننده مورد تائید قرار نگرفته است. به این ترتیب این سه کننده می توانند اعتراض خود را اعلام کنند.

جنگ اعتبارنامه ها در مجلس

به گزارش وبلاگ انجمن ها، صبح امروز در صحن علنی مجلس اعلام شد که اعتبارنامه های حسین محمد صالحی منتخب مردم فریدن و فریدون شهر، غلامرضا تاجگردون منتخب گچساران و کاظم دلخوش منتخب صومعه سرا در شعب بررسی تائید نشده اند.

ارجاع اعتراض ها به شورای نگهبان

به این ترتیب شرایط تائید اعتبارنامه این سه نماینده کمی پیچیده شده است.

اسناد اعتراض به اعتبار نامه سه نماینده به شورای نگهبان ارسال می شود تا توضیحات شورا نیز دریافت شود. امیرحسین قاضی زاده نایب رییس مجلس در این باره گفت: بعد از اینکه نسبت به اعتبارنامه بعضی منتخبان اعتراض صورت گرفت، پفراینده های اعتراضی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد که این فرایند در حال انجام بوده و پفراینده ها به شورای نگهبان ارسال می شود.

این سخنان قاضی زاده پس از تذکر آیین نامه ای الیاس نادران صورت گرفت. نادران با استناد به تبصره یک ماده 28 آیین نامه داخلی مجلس مطرح نمود: بر اساس این ماده، اگر اعتبارنامه بعضی منتخبان در مجلس به تصویب نرسد باید اسناد اعتراض آن به شورای نگهبان ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.

اگر شورای نگهبان گفت که موارد مطرح شده مورد بررسی آن ها قرار گرفته است و مورد جدیدی در کار نیست شعبه 5 روز فرصت دارد نظر نهایی خود را اعلام کند.

اگر اعتبارنامه در شعبه به تصویب برسد به صحن علنی مجلس می آید و تائید آن در صحن اعلام می شود. در صورتی که اعتبارنامه در شعبه بازهم رد شود به کمیسیون تحقیق ارجاع خواهد شد. این کمیسیون هم 15 روز فرصت دارد و نتیجه را به شعبه اعلام می کند.

به این ترتیب نهایتا تا بیست روز دیگر شرایط سه نماینده مورد اعتراض روشن خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

جشن انتخاباتی آقای نماینده خبرساز شد

ماجرای جنجالی مدرک تحصیلی سینا کمالخانی!

جلسه امروز مجلس

چرا اعتبارنامه سه نماینده رد شد؟

روز گذشته تعدادی از نمایندگان اصولگرا با امضای نامه ای نسبت به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران اعتراض کردند. تاجگردون در جریان بررسی صلاحیت های نامزد های انتخابات مجلس یازدهم یک بار از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شده بود که پس از اعتراض او صلاحیتش تائید گشت. شایعات زیادی درباره فرایند این تائید صلاحیت دررسانه ها وجود داشت.

منتقدان معتقد بودند تاجگردون به دلیل رانتخواری و فساد باید ردصلاحیت می شد. حالا طیفی از نمایندگان مجلس می خواهند مانع از ورود او به مجلس شوند. این نمایندگان احتمال جعلی بودن مدرک تحصیلی، ایجاد شبکه خانوادگی و فامیلی در دستگاه ها و شرکت های مختلف دولتی و غیردولتی، منافع مالی ویژه از طریق رانت، سودجویی از طریق سوء استفاده از جایگاه نمایندگی، صرف هزینه های هنگفت ناسالم در دوره تبلیغات را دلیل اعتراض خود به اعتبارنامه تاجگردون گفتند.

علی خضریان، مجتبی رضا خواه، احمد نادری، سید نظام الدین موسوی، علیرضا زاکانی و چند نماینده دیگر از معترضان به اعتبار نامه تاجگردون بودند.

بعضی گزارش ها از این حکایت دارد که تاجگردون هم به اعتبارنامه قالیباف، زاکانی، آقاتهرانی و میرسلیم اعتراض کرده است، اما این اعتراض ها به جایی نرسیده است.

تائید نکردن اعتبارنامه تاجگردون بازتاب و واکنش های زیادی را در پی داشته است، عده ای می گویند این اقدام نمایندگان سیاسی است و برای حذف منتقدان احتمالی در مجلس صورت گرفته است. این دسته معتقدند با این استدلال ها باید اعتبارنامه منتخبان بیشتری تائید نمی شد.

اما محمد علیپور سخنگوی شعبه 12 مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: از کلیه نمایندگانی که اعتبارنامه شان به شعبه 12 ارجاع شده بود تنها در یک مورد چند نماینده اعتراضی در خصوص اعتبارنامه جناب آقای تاج گردون داشتند، بعضی می خواهند این موضوع را به نوعی برجسته نمایند و در فضای مجازی به آن دامن می زنند در حالی که این یک مساله عادی است. در آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هم قید شده که هر نماینده می تواند به اعتبارنامه نماینده ای اعتراض کند.

تاجگردون در مجلس دهم رییس کمیسیون برنامه و بودجه بود.

او دانش آموخته کارشناسی اقتصاد نظری و کارشناسی ارشد برنامه ریزی سیستم های مالی از دانشگاه شهید بهشتی است. تاجگردون مدرک دکتری مدیریت مالی را در سال 2008 از مؤسسه گلوبال بیزنس، در شهر بروکسل، بلژیک اخذ کرده است، ولی نام این موسسه در فهرست دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران قرار ندارد، لذا در سال های 1390 و 1394 وی با مدرک کارشناسی ارشد، برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، ثبت نام کرد.

او هم اکنون استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است.

در همین حال اعتبارنامه کاظم دلخوش اباتری منتخب صومعه سرا نیز از سوی علیرضا زاکانی نماینده قم و روح الله نجابت نماینده شیراز مورد اعتراض قرار گرفت. دلیل اعتراض نیز سوء استفاده مالی و زمین خواری منتسب به دلخوش اعلام شده است.

اعتبار نامه محمد صالحی منتخب فریدون شهر نیز از سوی زهره الهیان نماینده تهران مورد اعتراض قرار گرفته است. الهیان در این باره گفته است: آقای محمدصالحی سابقه محکومیت دارد و صلاحیت وی در هیئت نظارت استان و هیئت مرکزی رد شده است. نحوه بررسی صلاحیت آقای محمدصالحی در شورای نگهبان اینگونه بوده که فقط یکی از اعضا صلاحیت وی را تأیید کرده و تأیید صلاحیت وی به منزله تأیید شورای نگهبان نیست.

به نظر می رسد تلاش های برای رد اعتبارنامه این سه نماینده حساب شده و با هماهنگی بین طیفی از نمایندگان صورت گرفته است. البته بیشتر تلاش آن ها معطوف به رد اعتبارنامه تاجگردون است. غلامرضا تاجگردون، دلخوش و صالحی تا به امروز به اتفاق رخ داده و تائید نشدن اعتبار نامه هایشان واکنشی نشان نداده اند. به نظر می رسد آنها به دنبال آنند که با آرامش و از جهت قانونی موضوع را حل و فصل نمایند.

پیش از این مدرک تحصیلی سینا کمالخانی منتخب مردم تفرش مورد اعتراض قرار گرفت که نهایتا مشخص شد مدرک او جعلی است. شورای نگهبان نیز انتخابات حوزه تفرش را باطل کرد. عده ای معتقد بودند که شورای نگهبان حق ابطال انتخابات این حوزه را ندارد و باید اعتبارنامه کمالخانی در مجلس بررسی شود که البته این اتفاق رخ نداد.

علیرضا زاکانی نماینده قم به اعتبارنامه تاجگردون و دلخوش اعتراض کرده است

تهدید نماینده معترض به اعتبارنامه تاجگردون!

در رخدادی دیگر در ادامه جنجال اعتبارنامه ها احمد نادری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر از تهدید به برخورد با اسلحه گرم در صورت عدم تایید اعتبار نامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران خبر داد.

او نوشت: از دیروز که به اعتبارنامه جناب آقای تاجگردون اعتراض کرده ام، هزاران پیام تهدید و تشکر ارسال شده. جالب ترین آن، تهدید به برخورد با اسلحه گرم بوده. قبل از انتخابات هم نظام را تهدید کرده بودند اگر صلاحیت ایشان تایید نشود، درگیری مسلحانه اتفاق می افتد.

حالا فعالان سیاسی اصولگرا خواستار آن شده اند که تهدید نمایندگان از سوی اطرافیان تاجگردون مورد بررسی نهاد های امنیتی قرار گیرد.

منبع: فرارو

به "جنگ اعتبارنامه ها در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ اعتبارنامه ها در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید