ایرباس و بوئینگ تا اخر هفته تصمیم شان را اعلام می نمایند

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از وزارت راه و شهرسازی، اصغر فخریه کاشان که پیگیری خرید هواپیما از شرکت های ایرباس، بویینگ و ای تی آر را بر عهده دارد، اکنون از موافقت شرکت ای تی آر برای تحویل هواپیما به ایران پیش از شروع مجدد تحریم ها خبر می دهد. پیش از این تحویل سفارشات ایران ایر به دلایل مختلف به تعویق افتاده بود. مشروح گفت و گو با وی را می خوانیم:

ایرباس و بوئینگ تا اخر هفته تصمیم شان را اعلام می نمایند

پیش از خروج آمریکا از برجام در چند نوبت تحویل هواپیماهای نو به ایران با تاخیر روبرو شد. دلیل این اتفاق چه بود؟

طبق قرارداد ایران ایر با شرکت های بویینگ، ایرباس و ای تی آر قرار بوده است ایران تعدادی هواپیما از تحویل بگیرد. یکی از دلایلی که این اتفاق با تاخیر روبرو شد مساله اطمینان پیدا کردن ما از وجود خدمات پس از فروش بود. مذاکرات مفصلی داشتیم که مطمئین شویم این خدمات را در اختیار خواهیم داشت. در عین حال مذاکراتی برای فاینانس هواپیماها طبق قول و قرار ایرباس و توافقات با فایننسرها داشتیم.

بعد از آمدن ترامپ فضا تغییر کرد. ترامپ سیاستی مبنی بر بلاتکلیف نگه داشتن ایران و ایران هراسی را دنبال می کرد و در نتیجه شرکت ها را در وضعیتی قرار داد که بسیاری برای تصمیم گیری منتظر می ماندند. بعضا هم تامین پیش پرداختهای هواپیماها به خاطر بعضی مسایل داخلی در رابطه با تعیین کردن منابع با تاخیر روبرو شد. همه این ها دست به دست هم داد و تغییراتی را در برنامه تحویل هواپیماها ایجاد کرد.

اکنون آیا می توان به تحویل دریافت هواپیماها پیش از شروع مجدد تحریم ها امیدوار بود؟

اکنون که ترامپ با تصمیمی غیر قانونی و یکطرفه از برجام خارج شده و مهلت هایی را برای تعیین شدن تکلیف شرکت ها قائل شده است، طبیعی است که ما در کوشش هستیم از این فرصت استفاده کنیم و با تاکید بر نگرانی های قبلی خود هواپیما تحویل بگیریم.

با ایرباس، بویینگ و ای تی آر تماس گرفتیم. تا کنون ای تی آر به درخواست ما پاسخ داده و انتظار داریم در هفته جاری از دو شرکت دیگر هم جواب دریافت کنیم. بر اساس جواب این شرکت ها برای تحویل هواپیما تصمیم خواهیم گرفت. طبیعی است که اگر جواب آن ها به این گونه باشد که می توانند با جابه جایی نوبت ها که در خیلی موارد معمول است، هواپیماهایی به ما تحویل دهند، ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

پاسخ ای تی آر چه بوده است؟

ای تی آر گفته می تواند تا ماه آگوست تعدادی هواپیما به ما تحویل دهد. ما هم در حال مذاکره هستیم تا ببینیم چه تعدادی را می توانیم تحویل بگیریم. این هفته پاسخ ای تی آر را آنالیز می کنیم و هم اکنون ایران ایر در حال مذاکره با ای تی آر است. بنابراین احتمال آنکه در این مدت تعدادی ای تی آر وارد کنیم وجود دارد.

تامین اقتصادی خرید این هواپیماها چگونه خواهد بود؟

چون رقم قراردادها برای خرید ای تی آرها بزرگ نیست، ایران ایر می تواند با استفاده از وام داخلی تامین کند. تامین اقتصادی تماما متکی بر عملیات خود ایران ایر است.

اگر پاسخ ایرباس برای تحویل هواپیما مثبت باشد، تامین اقتصادی خرید از ایرباس به چه صورت انجام خواهد گرفت؟

اگر ایرباس بتواند با تغییر نوبت به ما هواپیما تحویل دهد، ما نیز منابع لازم برای خرید این هواپیماها را تامین می کنیم. پیش از این با صدور صکوک و استفاده از منابع خود ایران ایر منابعی تامین نموده بودیم که در صورت پاسخ مثبت ایرباس از این منابع استفاده خواهیم کرد. با توجه به این که ایرباس نمی تواند در این مدت تعداد زیادی هواپیما به ما تحویل دهد، مسئله ای برای تامین اقتصادی وجود نخواهد داشت.

آیا با لغو مجوز اوفک برای فروش هواپیما به ایران مسئله ای در رابطه با تامین قطعات هواپیماهای خریداری شده ایجاد نمی گردد؟

طبق مذاکراتی که با خانم شرفبافی، مدیرعامل ایران ایر داشتیم، برای تامین قطعه در شرایط تحریم مجدد راهکاری داریم. فعلا جزییات آن را اعلام نمی کنم، اما اگر قرار باشد هواپیمای دیگری را بگیریم، با یاری این راهکار که کاملا هم قانونی است نگرانی خود را برای تامین قطعات مرتفع خواهیم کرد.

آیا ایران در شرایط جدید به سراغ باقی تامین نمایندگان هواپیما برای نوسازی ناوگان خود می رود؟

با توجه به اینکه اکثر هواپیماهای دنیا از قطعات آمریکایی استفاده می نمایند، اگر بخواهیم از سایر کشورها مانند روسیه، ژاپن، برزیل یا کانادا هواپیما بخریم، به مجوز اوفک احتیاج خواهیم داشت و قطعا وزارت خزانه داری آمریکا این مجوزها را صادر نمی کند. اما بدیهی است که ما برای نوسازی ناوگان خود هر راهی که وجود داشته باشد را پیش خواهیم گرفت. حتی اگر نهایتا به سمت خرید هواپیماهای دست دوم کم کارکرد برویم. در هر صورت بازسازی و نوسازی ناوگان هوایی یکی از برنامه های وزارت راه است.

نهایتا آیا در شرایط تحریم مجدد امکان استفاده از بازار دنیای برای خرید هواپیما یا قطعات وجود خواهد داشت؟

مردم نباید نگران باشند و تعجب نمایند. ما در 40 سال گذشته با انواع تحریم ها روبرو بودیم، اما کشور از پس آن ها بر آمده است. طبیعتا تحمل این تحریم ها سخت است. اما در عوض ما از این فرصت استفاده نموده و ظرفیت داخلی را تقویت می کنیم. من شک ندارم که اگر در آینده مسئله ای در تامین قطعات بوجود آید، مثل صنعت نفت و صنعت حمل و نقل ریلی به سازندگان داخلی روی می آوریم که البته با استانداردهای بین المللی قادر به تامین احتیاج ما خواهند بود.

در نهایت باید گفت که بازار تجارت بین المللی آنقدر گسترده است که نگرانی برای تامین کالا و قطعات حتی در شرایط تحریم وجود نخواهد داشت. در گذشته خریده ایم و در آینده نیز خواهیم خرید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایرباس و بوئینگ تا اخر هفته تصمیم شان را اعلام می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرباس و بوئینگ تا اخر هفته تصمیم شان را اعلام می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید