آینده حیات وحش در دستان ماست

به گزارش وبلاگ انجمن ها، کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی با اشاره به اینکه سال جاری 13 اسفند روز جهانی حیات وحش با شعار پایداری تمام اشکال حیات بر روی زمین نامگذاری شده است، گفت: یادمان نرود که آینده حیات وحش در دستان ماست.

آینده حیات وحش در دستان ماست

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از ایسنا، در پیغام کیومرث کلانتری معاون سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون منع تجارت دنیای گونه های در معرض خطر انقراض (سایتیس) در سال 2013 به سازمان ملل متحد، این سازمان طی شصت و هشتمین نشست عمومی خود در تاریخ 20 دسامبر 2013، روز سوم ماه مارس (13 اسفند) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال 1973 را به عنوان روز دنیای حیات وحش معرفی نموده است.

در اعلامیه صادره از سوی این کنوانسیون از کشورها خواسته شده تا بر اساس اهمیت گونه های مختلف گیاهی و جانوری، اقداماتی را برای افزایش آگاهی عمومی و معرفی این روز به انجام برسانند.

بارها خاطرنشان شده است که حیات وحش دارای ارزش های ذاتی، زیست محیطی، ژنتیکی، اجتماعی، مالی، علمی، آموزشی،فرهنگی، تفریحی و زیبایی شناسی بوده و در توسعه پایدار و رفاه انسان نقش محوری دارد. به این دلایل، همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین المللی و همچنین جامعه مدنی، تشکل های مردمی و افراد غیر دولتی، دعوت به مشارکت در این پاسداشت دنیای حیات وحش می شوند. جوامع محلی می توانند نقش مثبتی در یاری به جلوگیری از تجارت غیرقانونی حیات وحش بازی کند.

امروزه تخریب زیستگاه و افت کیفیت آنها، کشاورزی و توسعه ناپایدار، شکار غیر قانونی و قاچاق حیات وحش و برداشت بیش از حد، بزرگترین تهدیدها برای حیات وحش و تنوع زیستی به معنای عام آن است و با توجه به فرایند فزاینده تهدیدات پیش روی حیات وحش که شمار بیشتری از گونه ها و جمعیت های آنها را به گرداب انقراض می کشاند، احتیاجمند آن هستیم تا تمام آحاد جامعه در کنار مسئولین و متولیان امر، اقداماتی سریع و قاطعانه را در بهبود وضع موجود مد نظر قرار دهند.

سال جاری روز دنیای حیات وحش با شعار پایداری تمام اشکال حیات بر روی زمین برگزار خواهد شد و این شعار در بر گیرنده تمام گیاهان و جانوران وحشی به عنوان جزیی از تنوع زیستی و همچنین بخش مهمی از معیشت های مردم، بویژه جوامعی است که با طبیعت ارتباط نزدیک دارند و در عین حال بر اهمیت بهره برداری پایدار از منابع طبیعی در حمایت از دستیابی به اهداف دنیای توسعه پایدار سازمان ملل تاکید دارد.

این روز فرصتی منحصر بفرد برای پاسداشت از حیات وحش کشورمان با تمام تنوع و زیبایی هایش بوده و نقش بسزایی در ارتقای آگاهی عمومی در مورد مزایای متعدد حیات وحش برای مردم و تهدیدات پیش روی آن ایفا می کند.

هیچگاه نباید از یاد برد که اقداماتی که ما در زمینه حفاظت از حیات وحش به همراه دیگر کشورهای دنیا انجام می دهیم می تواند ضامن بقای یک گونه و یا جلوگیری از انقراض آن باشد.

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی، برخورداری از تنوع سیمای منظر و اقلیم و بعلاوه وجود منابع آبی عظیم دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب از غنای گونه ای بالا برخوردار است، لیکن این غنای گونه ای نباید موجب غرور گردد چرا که دیگر از گونه هایی همچون شیر ایرانی و ببر مازندران امروز جز نامی باقی نمانده و این گونه ها در کمتر از یک قرن گذشته منقرض شده اند و اگر برای حفاظت گونه های ارزشمند و در خطر انقراض مثل گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه، گوزن زرد و ... اقدام لازم صورت نگیرد در آینده ای نه چندان دور شاهد انقراض این گونه های نادر نیز در کشورمان خواهیم بود.

هم اکنون زمانی است که دست در دست هم برای حفاظت از تنوع زیستی و گونه های ارزشمند کشورمان باید همت گماریم و تعارضات موجود بین انسان و محیط را به حداقل برسانیم تا برای نسل آینده، سرزمینی با میراث طبیعی گرانبها به ارث بگذاریم.

توجه به ارزش های متنوع گونه های جانوری در برنامه ریزی های توسعه، ایجاد حس حمایت از حیات وحش در سطوح جامعه، جلب مشارکت های مردمی در مدیریت و حفاظت حیات وحش، انجام پژوهش های کاربردی و بنیادی به منظور شناخت و مدیریت گونه های جانوری و احیای زیستگاه و جمعیت آنها، فراهم نمودن امکانات، تجهیزات و نیروی کیفی و کمی مورد احتیاج حفاظتی و جلوگیری از تخریب زیستگاهها می تواند شرایط مطلوبی را برای پویایی و پایداری گونه های جانوری کشورمان و زیستگاههای آنها فراهم کنند. یادمان نرود که آینده حیات وحش در دستان ماست.

منبع: همشهری آنلاین

به "آینده حیات وحش در دستان ماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده حیات وحش در دستان ماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید