چگونه دچار وسواس کرونا نشویم؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها، معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: با شیوع کرونا، اغلب افراد اضطراب را تجربه می کنند و این مختص افراد مبتلا به وسواس نیست، اما این افراد ممکن است واکنش شدیدتر و یا اضطراب بیشتری را تجربه کنند.

چگونه دچار وسواس کرونا نشویم؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ انجمن ها،علی اسدی، معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: با شیوع ویروس جدید کرونا، اغلب افراد اضطراب را تجربه می کنند و این مختص افراد مبتلا به وسواس نیست، اما این افراد ممکن است واکنش شدیدتر و یا اضطراب بیشتری را تجربه کنند.

وی گفت: اگر کسی چنین شرایطی دارد باید بداند او تنها نیست؛ طبیعی است که همه میزانی از اضطراب را داشته باشیم. به خود بگویید من ممکن است اضطراب زیادی داشته باشم و در این شرایط طبیعی است یا واقعا شرایط سختی برای همه ما است.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اضافه کرد: توجه کنید که چه چیزی شروع کننده تمیزکردن و شستن است؟ آیا شستشو را برای رعایت توصیه های پیشگیرانه انجام می دهید یا برای رهایی از افکار مزاحم و اضطراب؟

اسدی بیان داشت: در این شرایط کارهای توصیه شده را انجام دهید نه بیشتر نه کمتر و سعی کنید به افکار وسواسی توجه نکنید. وقتی به توصیه های ارائه شده عمل کردید به خود بگویید کافی است. اگر فکرهایی دارید مانند اینکه آیا درست انجام دادم؟، مدت شستن دستم کافی بود؟ سعی کنید آنها را کنار بگذارید.

وی شرح داد: اخبار را تنها یک بار در روز از منبع معتبر پیگیری کنید. از چک کردن مکرر اخبار و خواندن مکرر مطالبی در مورد ویروس خودداری کنید.

معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: میزان خطر را بیش از آنچه هست تخمین نزنید؛درست است ابتلا به ویروس کرونا نگران کننده است، اما تعداد زیادی از افراد مبتلا، علایم خفیف و متوسط دارند.

اسدی بیان نمود: سعی کنید روی موضوع کرونا و نگرانی های آن کمتر تمرکز کنید و سعی کنید خودتان را با کارهای دیگری سرگرم کنید. به اکنون و اینجا تمرکز کنید. در حال حاضر و اینجا همه چیز برای من مناسب است؛ دائم فکر نکنید چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد؟

وی شرح داد: سعی کنید عدم قطعیت را بپذیرید. اضطراب ریشه در عدم تحمل ابهام دارد. شما ویروس را نمی بینید و نمی توانید صددرصد مطمئن شوید همه چیز امن است؛ به هر حال ما همه چیز را نمی توانیم کنترل کنیم.

معاون دفتر سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در صورت آزار دهنده بودن علایم و ادامه دار بودن آن، اگر با وجود به کارگیری روش های خودمراقبتی نتوانستید عملکرد روزمره خود را حفظ کنید با پزشک، روان شناس، یا روان پزشک مشورت کنید، گفت: در حال حاضر بسیاری از خدمات درمانی به صورت آنلاین و تلفنی ارائه می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "چگونه دچار وسواس کرونا نشویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دچار وسواس کرونا نشویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید