چند درصد تهرانی ها مستاجرند؟!

به گزارش وبلاگ انجمن ها، معاون شهر سازی شهردار تهران با بیان اینکه 43 درصد تهرانی ها مستاجرند گفت: بر اساس مطالعات 42 درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند که این رقم در استان تهران 80 درصد است.

چند درصد تهرانی ها مستاجرند؟!

به گزارش ایسنا، صارمی امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر تهران در مورد قرارگاه جهادی مسکن توضیحاتی به اعضای شورا داد و گفت: تهران سالانه به 150 هزارواحد نیاز دارد و بر اساس آمار های جهانی در بحث مسکن فقط شهر دمشق شرایطی بدتر از ما دارد.

وی با بیان این که بر اساس قانون واسناد بالا دستی شهرداری تهران می تواند در مورد مسکن ورود داشته باشد گفت: در این چند ساله مطالعات زیادی در مورد مسکن اجرا شده و دیگر جامعه قبول نمی کند که بخواهیم در حوزه مسکن آزمون و خطا داشته باشیم.

وی با بیان این که تغییرات جمعیتی تهران بیشتر از شهر های دیگر است گفت: شهردارتهران سیاستش این است که ما نمی توانیم در موضوعات شهری بی تفاوت باشیم و به همین دلیل در همان اول کاراعلام کردند که هفته ای دو ساعت وقتشان را به قرارگاه مسکن اختصاص می دهند و به حق این رخ داد.

وی با بیان این که شهرداری در اعطای تسهیلات می تواند به مسکن سازی یاری کند گفت: روزی درتهران شاهد بودیم که سالانه 32 هزار پروانه صادر می شد، اما حالا این عدد به 5000 رسیده و این در حالی است که مطالعات نشان می دهد تاسال 1430 رشد جمعیت تهران افزایش خواهد داشت و ما باید آینده نگر باشیم. به طوری که در حال حاضر جمعیت تهران که در سال 95 بیش از 8 میلیون بوده حالا احتمالا با انحراف معیاردو درصدی به بیش از 9 میلیون رسیده است.

وی با بیان این که به ما می گویند که جمعیت پذیری تهران را افزایش ندهید گفت: ما که نمیتوانیم مردم را بیرون کنیم چرا که مردم با بخشنامه به تهران نیامدند که حالا با بخشنامه از تهران بروند و این در حالی است که آنالیز ها نشان داده در سال آینده جمعیت تهران یک و نیم تا 4 میلیون بیشتر می گردد.

تهران سالانه به 150 هزار واحد مسکونی نیاز دارد

وی با بیان این که در سال گذشته تنها 5300 پروانه صادر شده، اما این اتفاق فقط در تهران نشان می دهد گلوگاهی وجود دارد وباید برطرف گرددگفت: آمار ها نشان می دهد شرایط در این حوزه خوب نیست وامسال حتی تعداد پروانه های صادره به نسبت سال 99 هزارو 700 پروانه کمتر شده و این در حالی است که بسیاری از منطقه ها همانند منطقه 21 ظرفیت پذیری جمعیت دارد.

وی با بیان این که فکر نکنید که اگردر تهران ساخت و ساز وتراکم کاهش یابد جمعیت کم می گردد بلکه این جمعیت به حومه و حاشیه تهران می رود گفت: تهران سالانه به 150 هزار واحد مسکونی نیاز دارد و این به گونه ای است که ازسال 93 تعداد واحد ها به سالانه65 هزارواحد رسیده است و به رغم فشارتقاضا عرضه پایین امده است به گونه ای که یک متر واحد مسکونی مثلا در خیابان کارگر شمالی در سال 97،7 میلیون بوده، اما حالا 80 میلیون شده و این افزایش در عرض 3 سال اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که بر اساس مطالعات 42 درصد مردم در کشور زیر خط فقر مسکن هستند گفت: در استان تهران 80 درصد زیر خط فقر مسکن هستند که البته باید بگویم بر اساس تعریف ها اگر سهم هزینه مسکن در سبد خانوار بیش از 30 درصد باشد، خط فقر مسکن اعلام می گردد؛ و باید دولت ملزم گردد که نگاه ویژه تری به مسکن تهران داشته باشد. چراکه آمار ها نشان می دهد سهم مسکن در سبد خانوار ها 80 درصد است.

وی با بیان این که سهم مسکن در سبد هزینه خانوار تهرانی از سال 96 به بعد به 65درصد رسیده است گفت: یعنی اگر میانه عایدی یک خانواده 10 میلیون تومان باشد 6 و نیم میلیون به اجاره اختصاص داده میگردد.

34 درصد خانوار های تهرانی 1و 2 نفره هستند

وی با بیان این که بعد خانوار یک نفره درتهران11 درصد، دو نفره 23 درصد و 3 نفره 30 درصد است گفت: 34 درصد جامعه تهران خانوار های 1و 2 نفره تشکیل می دهند واین در حالی است که 43 درصد تهرانی ها مستاجرهستند و، اما میانه کشور 25درصد است و اجاره نشینی در منطقه ها 4 و 15 بیشتر است.

وی با بیان این که شاید باید الزام پارکینگ برای واحد های کوچک را برداریم گفت: شورا اگر بتواند که طرحی بدهد که پارکینگ برای خانواده هایی که ماشین دارند الزامی گردد، خوب است.

وی با بیان این که تا انتها سال عملیات اجرایی نوسازی 5 محله شروع می گردد گفت: حدود 5000 واحد مسکونی برای اولین بار با مرکزیت محلات ساخته میگردد که بخش خصوصی نیز در این خصوص فعال است که خبر خوبی است.

وی اضافه کرد:اما اگرمنطقه ها ملزم شوند که زمین های در اختیارشان را به سازمان نوسازی بدهند می توانیم به این امر سرعت بیشتری بدهیم چرا که ما اراضی مستعد برای مسکن را در تهران شناسایی کردیم و حدود 18 میلیون متر مربع زمین که امکان بار گذاری مسکن دارد را شناسایی و منطقه ها را ملزم کردیم که در امر فراوری مسکن فعال باشند.

درخواست برای ساخت و ساز تا حریم 30 متری راه آهن

وی در مورد تفاهم نامه ها نیز گفت: تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن برای ساخت 10 هزار واحد مسکونی منعقد کردیم که کار ساخت 4 هزار واحد در منطقه 5 و 16 شروع شده است که سهم شهرداری زمین و پروانه بود و آن ها نیز باید هزار میلیارد تومان در منطقه 5 به شهرداری برای توسعه خط مترو یاری نمایند و این تعاملات دو طرفه است.

وی با بیان این که الزام داریم که در قرارگاه جهادی صدور پروانه بیش از 2 ماه طول نکشد گفت: پروژه های پیشتاز ما در محلات بریانک، مینایی، رجایی، فدائیان اسلام و ... است.

وی در انتها از شورای شهر خواست که یک نوار 100 متری در حریم راه آهن در منطقه 17 و18 وجود دارد که حالا با پایین رفتن خط راه آهن بلا استفاده مانده و دولت باید حریم راه آهن را کم کند و از شورا می خواهیم که ما را ملزم کند که تا حریم 30 متری مجوز بدهیم.

منبع: فرارو

به "چند درصد تهرانی ها مستاجرند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد تهرانی ها مستاجرند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید