چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به کرونا می گردد

به گزارش وبلاگ انجمن ها، محققان دریافتند سلول های چربی دارای گیرنده های ویروس SARS-CoV-2 هستند و به عنوان یک پناهگاه برای ویروس عمل می نمایند و به همین دلیل چاقی یکی از سه مولفه ریسک اصلی ابتلا به علایم شدید بیماری کووید 19 است.

چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به کرونا می گردد

به گزارش وبلاگ انجمن ها از ایرنا، بیماری کووید 19 در بدن افراد چاق و دارای اضافه وزن در مقایسه با سایرین، مدت طولانی تری باقی می ماند.

همچنین چاقی نوعی التهاب زمینه ای ایجاد می نماید که می تواند موجب تشدید التهاب ناشی از آلودگی به ویروس کرونا و ابتلا به کروناویروس گردد.

تنها در آمریکا 42 درصد از شهروندان بالغ دچار چاقی و 32.5 درصد از آن ها دچار اضافه وزن هستند اما چاقی منحصر به افراد بزرگسال نیست و 13.7 میلیون نفر از بچه ها آمریکایی نیز با چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می نمایند.

این شرایط در کنار پاندمی کووید 19 پیامدهای مصیبت باری را دارد و آمریکا و کشورهایی با جمعیت چاق را به رکورددار جان باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا تبدیل نموده است.

بر اساس این مطالعات سلول های چربی دارای گیرنده های ویروس SARS-CoV-2 هستند و به عنوان یک پناهگاه برای ویروس عمل می نمایند.

این عامل سبب می گردد عوارض کووید 19 در افراد چاق و دارای اضافه وزن بسیار شدیدتر باشد و احتمال مرگ و میر در این افراد بیشتر از افراد با وزن نرمال است.

در حال حاضر حدود 61 درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند.

شاخص توده بدنی (BMI) مهم ترین مولفه در مشخص وزن طبیعی، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می آید.

شاخص توده بدنی کمتر از 18.5، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است.

عدد بزرگتر و مساوی 25، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد 30 به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین 30 تا 34.9)، چاقی درجه دو (بین 35 تا 39.9) و چاقی درجه سه (40 به بالا) تقسیم بندی می گردد. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد لازم است.

مطالعات نشان می دهد بیش از 10 نوع سرطان با چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر آن، چاقی عامل اصلی حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری های تنفسی و دیابت است.

منبع: جام جم آنلاین

به "چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به کرونا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی موجب افزایش خطر ابتلا به کرونا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید