فرزند یک دیکتاتور بودن چگونه است ؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها، همه چیز از یک پرسش آغاز شد؛ پسر یا دختر یک دیکتاتور بودن چگونه است؟ داشتن نامی مترادف با ظلم، وحشت و شر چه حسی دارد؟ جی نوردلینگر روزنامه نگار آمریکایی تصمیم گرفت تا به این سوال پاسخ دهد و به این ترتیب کتاب دیکتاتورزاده ها را نوشت.

فرزند یک دیکتاتور بودن چگونه است ؟

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از ایبنا ، اگر به کتاب های مستند تاریخی علاقه مند هستید، کتاب دیکتاتور زاده ها به قلم جی نوردلینگر [Jay Nordlinger] می تواند تجربه لذت بخشی برایتان باشد. کتابی که به سراغ مخوف ترین دیکتاتورهای دوران مدرن از کشورهای مختلف جهان رفته اما این بار آن ها را نه در قامت یک فرد سیاسی که در محیط خانواده و در نقش پدر مورد توجه قرار داده است. تمرکز کتاب بیش از پدران بر فرزندان است. دیکتاتورها چه جور فرزندانی پرورش می دهند؟ سرنوشت فرزندان بزرگترین دیکتاتورهای قرن چه بوده است؟ همانطور که کتاب اشاره می کند همه چیز از یک پرسش شروع شد؛ پسر یا دختر یک دیکتاتور بودن چگونه است؟ داشتن نامی مترادف با ظلم ، وحشت و شر چه حسی دارد؟ جی نوردلینگر روزنامه نگار آمریکایی تصمیم گرفت تا به این سوال پاسخ دهد و به این ترتیب کتاب دیکتاتورزاده ها را نوشت. او در کل دیکتاتورهایی را بررسی می کند که جزو بدترین ها هستند: هیلتر، موسولینی، فرانکو،استالین، توچو، مائو، کیم، خوجه، چائوشسکو، دووالیه، کاسترو، قذافی، صدام، موبوتو، بوکاسا، عیدی امین، منگیستو، پول پوت.

نویسنده در پیشگفتاری که بر کتاب نوشته است در مورد انتخاب این افراد توضیح می دهد: من با دیکتاتورهایی شروع کردم که با جنگ جهانی دوم ارتباط داشتند از جمله فرانکو. این بخش را با توجو به پایان می برم و بعد در شرق دور روی مائو و کیم تمرکز دارم و سپس به اروپای شرقی می روم. بعد به کارائیب می رسم و از آنجا به آفریقا... این دختران و پسران دیکتاتورها در میزان مطالب برابر نیستند. برخی چند صفحه و بیوگرافی کوتاهی را به خود اختصاص داده اند. دیگران یک یا دو جمله درباره شان آمده است. این موضوع بستگی به این داشته که آن ها چقدر جالب و مهم بوده اند، که بیشتر درباره شان بدانیم. همانطور که اشاره شد این کتاب در مورد دیکتاتورهای خونخوار نیست، بلکه در مورد فرزندان آنها است.

از عشق تا نفرت

اما آیا رفتار همه آن ها در برابر پدران به یک شکل بوده است؟ همانطور که گفتیم همه این فرزندان به یک شکل رفتار نکرده اند، برخی از آنها کاملا به پدران خود وفادار بودند، آن ها را تحسین می کردند و حتی عاشفانه دوست می داشتند، برخی دیگر بدون سرپیچی راه پدر را در پیش گرفتند و به عنوان جانشین بر مسند پدر نشستند مانند کره شمالی و هائیتی و احتمالا اگر فرصتی پیش می آمد فرزندان صدام حسین یا یکی از فرزندان قذافی. برخی از آنها راه میانه داشتند، نه مخالفت واضح و نه هواداری همه جانبه و تعدادی هم تبدیل به مخالف های صریح می شوند حتی تا سر حد جدایی پیش می فرایند، مانند دختر استالین. اما همانطور که نویسنده هم اشاره می کند تمام این فرزندان در یک چیز مشترک بوده اند: زیستن در موقعیتی بسیار عجیب و همین جنبه است که به کتاب بعدی روانشناختی نیز می بخشد. این که داشتن محیط عجیب و پر تنش چه تاثیرات روانی بر افراد می گذارد؟ این که شما به عنوان یک فرزند دختر وقتی پدرتان اراده کند می تواند همسرتان را به قتل برساند و شما هم حق مخالفت ندارید. آیا اصلا این افراد می توانند زندگی عادی داشته باشند؟

برخی از این فرزندان بعد از از بین رفتن دیکتاتوری های پدرشان به کشورهای دیگر رفته اند و سعی کرده اند با زیستن در گم نامی زندگی عادی را تجربه کنند. اما نویسنده کتاب در بخش پایان ویژگی مشترکی را برای فرزندان دیکتاتورها بیان می کند و توضیح می دهد: انکارگرایی در میان فرزندان دیکتاتورها مشترک است. شاید نوعی مکانیسم ضروری برای کنار آمدن باشد. بسیاری از آن ها با دروغ زندگی کرده اند. وقتی کتابم را می نوشتم متوجه پوستر یک نمایش در برادوی شدم. روی پوستر نوشته شده بود: هرکسی آن طور به یاد می آورد که باید به یاد بیاورد. پسران و دختران دیکتاتورها مثل مردم دیگر، اغلب آنطور که باید پدرشان را به خاطر می آورند: آنطور که پدرشان بود و رژیم اش را.

اما آیا باید از تمام این فرزندان به خاطر وراثت و شیوه پرورش یافتنشان اعلام برائت کرد یا به همان خاطر از آن ها متنفر بود، نویسنده این طور پاسخمان را می دهد: هرگز فکر نمی کردم که در بحثی اخلاقی از مردی نقل قول کنم که خودش فکر می کرد نوه هیتلر است، اما اینجا از او صحبتی می آورم: فیلیپ لورت گفت: من فکر نمی کنم که خصلت اهریمنی به کسی منتقل شود. قطعا خصائلی از والدینت به تو می رسد اما این خود تو هستی که زندگی ات را بنا می کنی و خودت را می سازی.

کتاب دیکتاتورزاده ها؛ دیکتاتورها چه جور فرزندانی را پرورش می دهند؟ به قلم جی نوردلینگر با ترجمه زینب کاظم خواه در 1100 نسخه، 312 صفحه و قیمت 65 هزار تومان به همت بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین

به "فرزند یک دیکتاتور بودن چگونه است ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرزند یک دیکتاتور بودن چگونه است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید