سیلاب خواهیم داشت ولی مهارشدنی است

به گزارش وبلاگ انجمن ها، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: برای استان های خوزستان، لرستان و کرمانشاه سیلاب پیش بینی شده ولی اگر میزان بارندگی مطابق پیش بینی و اعلام سازمان هواشناسی باشد، این سیلاب ها قابل مهار و کنترل است.

سیلاب خواهیم داشت ولی مهارشدنی است

به گزارش وبلاگ انجمن ها قاسم تقی زاده خامسی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه مطابق پیش بینی های سازمان هواشناسی، برای یک ماه آینده مدل هایی را برای مقابله با سیلاب طراحی کرده ایم، اظهار کرد: در برخی استان ها همچون خوزستان که معمولا در فروردین ماه دچار سیلاب می شود، مدل ویژه ای را طراحی کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه هدف از طراحی این مدل، ایجاد ساز و کاری برای کنترل سیلاب هاست، شرح داد: با توجه به اینکه مخازن سدها را خالی نگه داشته ایم، می توانیم این کار را انجام دهیم و اگر میزان بارندگی ها مطابق پیش بینی ها باشد مسئله ای برای مدیریت سیلاب نخواهیم داشت.

  • 50 درصد مخازن سدها خالی است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به آخرین شرایط بارندگی ها در کشور گفت: بر اساس آخرین آمار میزان بارندگی ها نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش دارد؛ به گونه ای که در برخی استان ها همچون خوزستان 40 درصد، کهگیلویه 40 درصد و چهارمحال 40 درصد شاهد کاهش بارندگی هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از سدهای کشور خالی است، اظهار کرد: در برخی استان ها همچون سیستان و بلوچستان 113 درصد و هرمزگان 125 درصد افزایش بارندگی داشته ایم.

  • آمادگی کافی برای مقابله با سیلاب داریم

به تازگی نیز رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در این باره گفت: امسال با درس هایی که از سیلاب ابتدای سال داشتیم و شرایط زمستان گذشته سعی کردیم مدیریت مخازن را به شکل دقیق تر و مناسب تری با همکاری نزدیک تر همه دستگاه های همکار در استان ها انجام دهیم. در زمان حاضر از حدود 50 میلیارد متر مکعب حجم مخازن 40 درصد خالی است و آمادگی کافی را در سطح کشور برای دریافت سیلاب های بهاره داریم.

وی اظهار کرد: سال آبی 99-98 را در مهرماه 98 به اتکای پیش بینی هایی که همکاران ما در سازمان هواشناسی انجام داده بودند، آغاز کردیم؛ به این معنا که پاییز در شرایط نرمال و کمی بیش از نرمال و زمستان در شرایط نرمال و کمی کمتر از نرمال از حیث بارش ها خواهد بود. با گذشت نیمی از سال آبی جاری، مجموع بارش های کشور افزون بر 190 میلیمتر بوده که در مقایسه با متوسط بلندمدت حدود 13درصد بیشتر است.

وزیر نیرو با بیان اینکه طبق پیش بینی سازمان هواشناسی در دو، سه هفته پیش رو، بارش های قابل ملاحظه ای در نقاط مختلف خواهیم داشت، گفت: البته همکاران من در ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب از چند هفته پیش تدارک لازم را دیده اند، شرایط همه رودخانه ها و مخازن به طور دقیق پایش و دستورالعمل ها به شرکت های استانی ابلاغ شده و استانداران در جریان قرار دارند.

وی با بیان اینکه با مراقبتی که به عمل خواهد آمد و همکاری مردم بویژه در حاشیه رودخانه ها سعی می شود حداکثر استفاده مثبت را از بارش ها ببریم و با خسارات روبرو نشویم، گفت: این مستلزم شتاب بیشتر در پاکسازی ها و ایمن سازی ها در برخی رودخانه هاست؛ به عنوان نمونه، پیش بینی می شود در صورت تشدید سیلاب ها، در پایین دست رودخانه های دز و کرخه خروجی را باید افزایش دهیم که شاید تا دو برابر حجم خروجی فعلی بشود.

وزیر نیرو اظهار کرد: این به معنای در معرض سیلاب قرار دریافت پهنه بیشتری است که در این ارتباط اطلاع رسانی لازم اجرا شده و با هوشیاری و آمادگی سعی می شود در مجموع به گونه ای باشد که با خسارت روبرو نشویم.

منبع: همشهری آنلاین

به "سیلاب خواهیم داشت ولی مهارشدنی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلاب خواهیم داشت ولی مهارشدنی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید