برنده نوبل پزشکی 2019: کار ما تولید دانش است

به گزارش وبلاگ انجمن ها، سر پیتر جی راتکلیف(Sir Peter J. Ratcliffe)، یکی از سه برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2019 می گوید: کار ما تولید دانش است. این کاری است که ما انجام می دهیم.

برنده نوبل پزشکی 2019: کار ما تولید دانش است

به گزارش ایسنا و به نقل از نوبل پرایز، سر پیتر جی راتکلیف محقق انگلیسی روز گذشته به خاطر تحقیقاتش در زمینه چگونگی سازگاری سلولها با اکسیژن موجود به طور مشترک با دو محقق دیگر پیروز به دریافت جایزه نوبل پزشکی شد. به همین مناسبت آدام اسمیت مدیر علمی اداره رسانه نوبل یک مصاحبه تلفنی با وی ترتیب داد که در ادامه آن را می خوانید.

آدام اسمیت: سلام. من آدام اسمیت از نوبل پرایز هستم.

راتکلیف: سلام

آدام اسمیت: از شنیدن صدای شما بسیار شادم. تبریک عرض می کنم.

راتکلیف: من هم از شنیدن صدای شما شادم. متشکرم.

آدام اسمیت: الان برای شما یک صبح کاری است. زمانی که از نوبل با شما تماس گرفته شد، مشغول چه کاری بودید؟

راتکلیف: خب، سوال بسیار جالبی پرسیدید. من مشغول نوشتن درخواست یک کمک مالی از اتحادیه اروپا برای همکاری مشترک با دوستان و همکارانم در فنلاند بودم. ولی علی رغم شنیدن خبر برنده شدنم هم این کار را ادامه خواهم داد.

آدام اسمیت: جایزه نوبل به شما وجهه بیشتری خواهد داد و در روزهای آینده مصاحبه های متعددی خواهید داشت.

راتکلیف: بله

آدام اسمیت: آیا مایلید از این فرصت استفاده کنید تا در مورد وضعیت فعلی برگزیت صحبت کنید؟

راتکلیف: بله. من فکر می کنم برای شناخته شدن نظرات کسی، یک مسئولیت و بستر لازم باید وجود داشته باشد که برای جامعه و علم مهم است. بنابراین باید امیدوار باشیم که این اتفاق(دریافت نوبل) مسرت بخش و کمک کننده است.

آدام اسمیت: تحقیق شما برای تنظیم کننده های اریتروپوئیتین، یک حوزه جدیدی از زیست شناسی، هیپوکسی را فراهم می کند که بسیار هیجان انگیز است.

راتکلیف: بله. قطعا ما در مورد تنظیم کننده های اریتروپوئیتین کار کردیم تا مسائل پیرامون آن را برطرف کنیم. من معتقدم این مشکل قابل حل است و یک راه حل بالقوه دارد. و مطمئنا تاثیر کشف هر علمی بعدا آشکار می شود.

آدام اسمیت: به نظر من هم این مسئله مهم است که ما دانش می سازیم. البته ممکن است برخی از این دانش ها از دیگری برتر و مهم تر باشند.تاریخ علم هم به ما نشان داده که با مرور زمان، ارزش دانش با تاثیر بر تحقیقات دیگران، افزایش پیدا می کند.

راتکلیف : بله، مطمئنا، حق با شماست. ما در مورد مشکل تنظیم کننده های اریتروپوئیتین به دنبال راه حل گشتیم. مسئله ای که در خفا باقی مانده بود ولی به اعتقاد من دست یافتنی بود.

آدام اسمیت: شما هم شهامت انجام این کار را داشته اید. اینطور نیست؟

راتکلیف: بله من هم فکر می کنم که شهامت مسئله خیلی مهمی است که من به عنوان یک دانشمند با صرف بودجه عمومی، به تولید علم بپردازم. این دانش باید خوب، صحیح و درست باشد.

آدام اسمیت: کاری هم که شما در پژوهش خود انجام دادید، نوید این را می دهد که برای تمام بیماری ها مفید واقع شود.

راتکلیف: ما هم به این مسئله امیدواریم و البته نکته عجیب این است که علامت مهم جایی است که ما آغاز کردیم. تنظیم اریتروپوتین برای اصلاح کم خونی.

آدام اسمیت: بسیار عالی. ما مشتاقانه منتظر ادامه پروژه شما هستیم. آیا منتظر برنامه کاری شلوغی هستید که منتظر شماست.

راتکلیف: بله این اتفاق بسیار لذت بخش است و برای من یک موهبت به حساب می آید. از صحبت کردن با افرادی مانند شما احساس راحتی و آرامش می کنم.

آدام اسمیت: ما مشتاقانه منتظر دیدار شما در استکهلم در دسامبر آینده هستیم.

راتکلیف: بله قطعا. من هم منتظر دیدار شما هستم.

آدام اسمیت: متشکرم

راتکلیف: از صبحت با شما شاد و متشکرم.

آدام اسمیت: ممنون. تبریک مجدد و خداحافظ.

راتکلیف: خداحافظ .

منبع: عصر ایران

به "برنده نوبل پزشکی 2019: کار ما تولید دانش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنده نوبل پزشکی 2019: کار ما تولید دانش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید