نشانه های ابتلا به دیابت را بشناسید

به گزارش وبلاگ انجمن ها، دیابت در عین قابل کنترل بودن می تواند سبب کاهش طول عمر بیمار گردد. افزون بر این، نابینایی، حمله قلبی و حتی قطع پا خطراتی است که مبتلایان به دیابت را تهدید می نماید. آشنایی با علائم اولیه این بیماری به تشخیص زودهنگام و کنترل آن یاری می نماید.

نشانه های ابتلا به دیابت را بشناسید

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از ایرنا، طبق آمار 415 میلیون نفر از جمعیت دنیا با بیماری دیابت دست وپنجه نرم می نمایند در حالی که 46 درصد این افراد از بیماری خود بی خبرند. تخمین زده می گردد تعداد مبتلایان به دیابت تا سال 2040 میلادی به 642 میلیون نفر افزایش یابد.

این بیماری در عین قابل کنترل بودن می تواند طول عمر بیمار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ابتلا به دیابت همچنین خطر نابینایی، حمله قلبی و حتی قطع و از دست دادن پا را در فرد مبتلا افزایش می دهد. علائم دیابت نامحسوس و در عین حالی جدی و خطرناک هستند. در ادامه لیست کاملی از این علائم فهرست شده است که ضروری است مطالعه کنید و در صورتی که در خصوص شما صدق می نمایند به پزشک مراجعه کنید.

 • خستگی

اگرچه خستگی عوامل متعددی دارد و در ساده ترین حالت می تواند به دلیل کم خوابی یا کمبود ویتامین باشد، این مشکل یکی از علائم همیشگی دیابت است. علت این امر آن است که بدن فرد مبتلا به سختی سعی می نماید از سوخت دریافتی استفاده کند، اما پیروز نمی گردد. اگر بعد از غذا خوردن که طبعا باید انرژی بیشتری داشته باشید، خستگی زیادی احساس می کنید، به احتمال زیاد به دیابت مبتلا هستید.

 • تشنگی و گرسنگی بیش از حد

بدن بیمار مبتلا به دیابت توان پردازش گلوکز در خون را از دست می دهد. آب از داخل سلول ها برای شستن گلوکز اضافی خارج می گردد، اما در جریان این فرایند تمام مواد مغذی مهم برای بدن از جمله گلوکز از بین می فرایند. برآیند تمام این ها ایجاد یک چرخه کم آبی و گرسنگی است که خوردن و آشامیدن بیشتر تنها باعث استمرار آن می گردد.

 • تکرر ادرار

از آنجا که در بیماران دیابتی برای شستن گلوکز اضافی از همه سلول هایشان آب خارج می گردد، کلیه ها پیروز به تصفیه و جذب مجدد این حجم از آب نمی شوند. این امر باعث می گردد بیمار بیش از حد معمول به دفع ادرار احتیاج پیدا کند. این تکرر ادرار علاوه بر کم آبی با تاثیر بر خواب شب بیمار باعث خستگی وی نیز می گردد.

 • عفونت های مخمری

اگرچه عفونت های مخمری اغلب در بافت واژن اتفاق می افتند، اما این بدان معنا نیست که آقایان به طور کامل در برابر آن ها مصون باشند. مخمر از قند اضافی تغذیه می نماید که می تواند در عرق، ادرار و مخاط ترشح گردد. بر همین اساس، امکان ایجاد عفونت های مخمری تقریباً در هر جای پوست و به ویژه در نقاط مرطوب بدن وجود دارد. ضعف سیستم ایمنی کنترل این نوع از عفونت ها را در بیماران دیابتی سخت می نماید.

 • اختلال نعوظ

اختلال نعوظ در مردانی که از دیابت کنترل نشده رنج می برند، احتمالا در آسیب به رشته های عصبی و رگ های خونی ریشه دارد. از آنجایی که این اختلال رابطه زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهد، مردان دیابتی که با این مشکل روبه رو هستند ضروری است به پزشک مراجعه نمایند.

 • تاری دید

دیابت به این دلیل باعث تاری دید می گردد که چشم ها برای آن که کار خود را به درستی انجام دهند به مایعات داخل و پیرامون خود وابسته اند. یک عدسی که مایع خود را از دست داده است، در تمرکز بر یک نقطه دچار مشکل می گردد. تاری دید اغلب با مدیریت صحیح بیماری دیابت از بین می رود. با این حال اگر این بیماری به حال خود رها گردد، می تواند به رشته های عصبی آسیب برساند. این که رگ های جدید در پشت چشم روی رگ های آسیب دیده تشکیل شوند، می تواند بیمار را به نابینایی دائمی دچار کند.

 • تاخیر در ترمیم زخم

وجود بریدگی یا زخمی که مدت هاست درمان نشده می تواند نشانی از ابتلا به دیابت باشد. نه تنها سیستم ایمنی بیمار دیابتی در نتیجه کوشش ها برای دفع گلوکز اضافی تضعیف شده، بلکه عفونت های فرصت طلب نیز فرصتی را برای تغذیه از قند از دست نمی دهند به همین دلیل ترمیم زخم ها و بریدگی ها در بیماران مبتلا به دیابت با تاخیر همراه است.

 • کاهش غیرقابل شرح وزن

بدن بیماران دیابتی نمی تواند سوخت لازم را از غذای خورده شده دریافت کند و در عوض برای بقای خود چربی می سوزاند. این فرایند در درازمدت برای بدن قابل تحمل نیست و نشان می دهد که بیماری دیابت فارغ از آن که چقدر غذا می خورید به شما گرسنگی می دهد.

 • تهوع و استفراغ

وقتی دیابت کنترل نشده به از دست دادن سریع وزن منجر می گردد یعنی بدن بیمار با سرعتی غیرقابل تحمل چربی می سوزاند. این فرایند کتون می سازد که ممکن است سطح خطرناکی از آن در خون فرد بیمار تجمع کند و به ایجاد شرایط مرگباری موسوم به کتواسیدوز دیابتی منجر گردد. این کتون ها در بیمارانی که معده حساسی دارند باعث تهوع و حتی استفراغ می گردد.

 • درد و بی حسی پاها

بیماری دیابت باعث سخت شدن شریان ها و آسیب به رشته های عصبی می گردد و این علائم در پاها به طور مشهود خود را نشان می دهند. ترکیبی از گردش خون ضعیف و آسیب به رشته های عصبی می تواند به بروز زخم ها یا عفونت های پوستی در پاها منجر گردد که به این زودی ها ترمیم نخواهند شد. به علاوه از آنجایی که پاها احتمالا بی حس نیز شده اند، بیمار دیابتی متوجه شدت درد در پاهای خود نمی گردد.

 • تورم لثه

دیابت توان بدن را برای مبارزه با جرم ها که تقریبا همه جا هستند، تضعیف می نماید. دهان با توجه به محیط مرطوبی که دارد، دندان های تیزی که با بافت های نرم احاطه شده اند و همه چیزهایی که در طول روز به داخل آن وارد می گردد، به طور خاص نسبت به عفونت حساس هستند. بنابراین بیماران دیابتی در معرض تورم یا حساسیت لثه قرار دارند.

 • بوی بد دهان

بوی بد دهان در بیماران دیابتی که نسبت به عفونت آسیب پذیرند رایج است. لثه های ملتهب و عفونی باعث بوی بد دهان می گردد و حتی می تواند بر سوخت وساز بدن نیز تاثیر بگذارد و قند خون را بیش از پیش افزایش دهد. دیگر ریشه بوی بد دهان در بیماران مبتلا به دیابت از کتواسیدوز و سطح بالای کتون در خون ناشی می گردد.

دیابت اگر در مراحل اولیه تشخیص داده گردد، قابل کنترل است. بنابراین نسبت به علائمی که به آن ها اشاره شد هشیار باشید و اگر هریک از این نشانه ها را دارید بی درنگ به پزشک مراجعه کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "نشانه های ابتلا به دیابت را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های ابتلا به دیابت را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید