دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

به گزارش وبلاگ انجمن ها، وقتی صحبت از لوازم اصلی و برقی خانه می گردد، تقریباً اولین مواردی که به ذهنمان خطور می نماید یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی است. هر کدام از این وسایل، نه لزوماً به واسطه اینکه برقی هستند، بلکه به سبب کاربردی بودنشان ممکن است خراب شده یا به نوعی با مشکل روبرو شوند. در این شرایط به دلیل گران قیمت بودنشان به جان ما ترس و استرس می اندازند. مثلاً وقتی که نمی دانید دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شما چیست و در عین حال شسته نشدن لباس ها و ماندن آب در آن ها موقعیتی آزاردهنده ایجاد نموده است. ما تصمیم داریم در این مطلب به دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بپردازیم. مفتخریم که در ادامه همراه ما باشید.

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

علت جمع شدن آب در لباسشویی

مشکل دستگاه های کوچکی مانند آبمیوه گیری، غذاساز و بخارپز مشکل چندانی به حساب نمی آید، چرا که بسیاری از آن ها احتمالاً شامل هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض نمی شوند اما امان از روزی که لوازم اصلی چون ماشین لباسشویی دچار مشکل شوند. همانطور که اشاره کردیم، یکی از رایج ترین مسائلی که امکان دارد برای این وسیله برقی به وجود بیاید، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می تواند شامل موارد بسیاری شود اما رایج ترین آن ها مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه با مواد زائد یا مو، عملکرد نادرست پمپ تخلیه، شکستگی سوئیچ درب و مسدود شدن شلنگ تخلیه است. هدف از ذکر این موارد درباره علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی این است که بتوانید مشکل را عیب یابی نموده و آن را برطرف نمایید.

گرفتگی شلنگ تخلیه

یکی از چندین چرخه ماشین لباسشویی، خارج شدن آب از درام این وسیله است. روشی که معمولاً در راستا مذکور انجام می گیرد این است که ماشین از پمپ آب استفاده نموده و آب را از درام، از طریق شیلنگ مکش، تخلیه می نماید. اگر ماشین لباسشویی شما در حال شستشوی لباس هاست و در این حین، صدای پمپ تخلیه را می شنوید تا آغاز به تخلیه کند اما هیچ اتفاقی نمی افتد، ممکن است مسئله ای در شلنگ لاستیکی تخلیه ایجاد شده باشد. به این ترتیب علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی گرفتگی یا انسداد آن باشد و به همین علت ماشین لباسشویی آن طور که باید کار نکند.

برای آنالیز مشکل گرفتگی شلنگ تخلیه، دستگاه را خاموش کنید و شلنگ را باز کنید. هنگامی که شلنگ را به طور کامل از ماشین لباسشویی جدا کردید، آنالیز نمایید که آیا چیزی در داخل شلنگ گیر نموده است یا خیر. امتحان کنید تا ببینید آب از آن عبور می نماید و از طرف دیگر خارج می شود؟ حتی ممکن است از طریق ای بلند نیاز شود تا داخل شلنگ را پاک سازی نموده و انسداد آن را برطرف کنید. هنگامی که انسداد را برطرف کردید و مطمئن شدید که آب از آن عبور می نماید، می توانید شلنگ را دوباره وصل کنید. حال بهتر است مجدد تخلیه شدن آب را امتحان کنید.

مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه

اگر پس از آنالیز شلنگ تخلیه همچنان مشکل برطرف نشده بود و به نظر می رسید که چیزی مسدود شده، ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، فیلتر پمپ تخلیه آن باشد. در واقع، فیلتر مسدود شده یکی دیگر از رایج ترین مسائل ماشین لباسشویی است که به خاطر آن آب را تخلیه نمی نماید.

همه ماشین های لباسشویی دارای پمپ تخلیه آب هستند که برای تخلیه آب از وان مورد استفاده قرار می گیرد. این مرحله پس از چرخه های شستشو و آبکشی لباس ها در چرخه ماشین لباسشویی طراحی شده و انجام می گیرد. در حالی که در طول شستشو احساس کردید پمپ در حال کار است اما آب را کند عبور می دهد یا در کل مانع از عبور آب می شود، این احتمال وجود دارد که فیلتر پمپ گرفتگی داشته باشد.

در این شرایط باید با چرخاندن پروانه پمپ نگاهی به آن بیندازید. اگر نچرخد، به این معنی است که چیزی مانع از انجام این کار شده و مشکل باید برطرف شود. بنابراین، برای برطرف مشکل مذکور اولین کاری که باید انجام دهید این است که به فیلتر پمپ تخلیه پشت دستگاه دسترسی پیدا کنید و آن را از نظر هرگونه آلودگی و یا زباله ای که ممکن است مسدودش نموده باشد، پاکسازی نمایید.

شکستگی یا هرگونه مشکل در سوئیچ درب

اگر مسائل فوق را آنالیز کردید و مطمئن شدید که مشکل از سمت آن قسمت ها نیست، ممکن است علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی به شکستگی یا هرگونه مشکل در سوئیچ درب آن بازشود. گفتنی است که سوئیچ درب بخش مهمی از سیستم ایمنی این دستگاه کاربردی به شمار می آید که در تمام ماشین های لباسشویی تعبیه شده است.

سوئیچ درب، صدای کلیک بلندی است که چند ثانیه پس از آغاز مراحل شستشو در ماشین لباسشویی خود می شنوید. در واقع این صدا به کل سیستم اطلاع می دهد که درب ماشین لباسشویی قفل شده و برای انجام بقیه عملیات ایمن است. درست به همین علت است که وقتی درب ماشین لباسشویی خود را باز می کنید دستگاه شما خاموش می شود، حتی اگر آب آن تخلیه نشده باشد.

گاهی اوقات ممکن است با یک سوئیچ درب معیوب سر و کار داشته باشید. بنابراین اگر مسئله ای در سوئیچ درب وجود داشته باشد، می تواند کل سیستم را فریب دهد و ماشین لباسشویی فکر کند که درب باز است. پس اگر به سوئیچ درب مشکوک هستید، باید آن را تست کنید. پس از تست در صورتی که سوئیچ خراب بود، می توانید یک سوئیچ تازه خریداری کنید و آن را با سوئیچ معیوب تعویض کنید.

تسمه دارای مشکل

اگر در هنگام شستشو از ماشین لباسشویی صدای پمپاژ نمی شنوید، چیزی در پمپ دچار مشکل است. به احتمال زیاد تسمه محرک فرسوده یا شکسته شده است. تسمه همان چیزی است که پمپ را به کار می اندازد و در پایین ماشین لباسشویی قرار گرفته است. اگر مشکوک هستید که مشکل از تسمه است، باید با نمایندگی تماس بگیرید تا برای تعمیر یا تعویض بیایند و تسمه را جایگزین نمایند.

پمپ تخلیه معیوب

اگر در حین عملیات ماشین لباسشویی متوجه شوید که آب از وان آن خارج نمی شود و تسمه نیز در شرایط خوبی است، به احتمال قوی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی پمپ تخلیه معیوب یا خراب است و طبیعتاً باید تعویض شود.

دستگاه را خاموش کنید و قسمت های مربوطه را مورد آنالیز قرار دهید. در صورتی که آنالیز کردید و متوجه شدید که هیچ مانعی وجود ندارد و حتی صدایی از آن فراوری نمی شود، احتمال خراب بودن خود پمپ بسیار زیاد است. اگر نیاز به تعویض پمپ تخلیه باشد، مشخص می شود و باید آن را با یک پمپ تازه عوض کنید.

علت جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

بدیهی است که آب تنها زمانی وارد ماشین لباسشویی می شود که شما کلید آغاز مراحل شستشوی دستگاه را بفشارید و یا به آن فرمان شستشو بدهید. اما گاهی اوقات پیش می آید که دستگاه شما خاموش است ولی با جمع شدن آب در وان ماشین لباسشویی روبرو می شوید. بروز این اتفاق می تواند علت یا عللی داشته باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی خاموش

  • مشکل در شیر برقی (شیر ورودی آب):

در صورت تمیز بودن آب جمع شده در وان یا دیگ ماشین لباسشویی خاموش، ممکن است مشکل در قسمت شیر برقی یا همان شیر ورودی آب این دستگاه باشد. بدیهی است که تمام قطعات مربوط به وسایل کاربردی به مرور زمان دچار استهلاک و مشکل خواهند شد که شیر الکتریکی یا شیر برقی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در صورتی که شیر برقی دستگاه شما دچار مشکل شده باشد، قادر به عبور تمام آب ماشین نبوده و تنها می تواند مقداری از آن را از خود عبور دهد. در نتیجه آب در دیگ لباسشویی خاموش جمع می شود. در چنین شرایطی باید شیر الکتریکی دستگاه خود را تعویض کنید تا این علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را برطرف نمایید.

  • مشکل در هیدروسنسور:

از آنجایی که اندازه سطح آب داخل دیگ یا وان ماشین لباسشویی از طریق قطعه ای به نام هیدروسنسور مشخص می شود، اگر این قطعه دچار هر گونه مشکل یا خرابی شود قطعاً می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد. مشکل در این سنسور باعث می شود اطلاعات دقیقی از اندازه سطح آب داخل دیگ ماشین لباسشویی ارسال نشود و جمع شدن آب در لباسشویی خاموش به بار آید.

  • مشکل در برد الکترونیکی:

در ماشین لباسشویی قطعه ای به نام برد الکترونیکی وجود دارد که با ارسال جریان الکتریکی به دیگر قطعات این دستگاه، آن ها را مدیریت و برای شست وشوی لباس های مختلف برنامه های خاصی مشخص می نماید. شاید از خود بپرسید این قطعه چه ارتباطی با جمع شدن آب در لباسشویی خاموش دارد؟ در پاسخ باید بدانیم که یکی از وظایف برد الکترونیکی، ارسال فرمان قطع و وصل آب است. هنگامی که لباسشویی برای شست وشوی لباس ها به آب نیاز داشته باشد، این قطعه فرمان مذکور را ارسال و عملیات شست وشو را کنترل می نماید. از این رو اگر برد الکترونیکی دچار هر گونه مشکل یا خرابی شود، قطعاً شاهد جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش خواهیم بود.

سخن پایانی

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می تواند مربوط به قطعات متفاوتی باشد. از طرفی دیگر بعضی از افراد تصور می نمایند جمع شدن آب در لاستیک درب ماشین لباسشویی نتیجه یک اختلال یا مشکل است. اما باید متذکر شویم که برخلاف چنین تصوری، این یک مشکل نبوده و اتفاقی کاملاً طبیعی است. شما با خشک کردن آب جمع شده در لاستیک ماشین لباسشویی نه تنها از بروز بوی بد در دستگاه خود جلوگیری می کنید بلکه در کنار افزایش عمر لاستیک دستگاه، مانع از رشد و تکثیر باکتری و قارچ در لباسشویی خود می شوید.

منبع: اسنپ مارکت

به "دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید