رایانه کوانتومی با قیمت کمتر از 5 هزار دلار عرضه شد

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از فیوچریسم، اسپین کیو (SpinQ) استارت آپی در شنژن چین از یک رایانه کوانتومی رونمایی کرده که می توان آن را روی میز قرار داد و قیمت آن کمتر از 5 هزار دلار است.

رایانه کوانتومی با قیمت کمتر از 5 هزار دلار عرضه شد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

البته این فقط کسری از قیمت رایانه های کوانتومی قدرتمندی است که تا به امروز عرضه شده اند. به عنوان مثال سیستم رایانه کوانتومی شرکت D-Wave در سال 2011 میلادی با قیمت 10 میلیون دلار عرضه شد.

به هرحال این ابزار که 121 پوند وزن دارد، نسخه کوچک شده نوعی از رایانه کوانتومی است که در مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه ها وجود دارد. رایانه مذکور می تواند 2 کیوبیت اطلاعات را پردازش کند. کیوبیت واحد اطلاعات کوانتومی است.

دستگاه اسپین کیو پس از اتصال به یک رایانه معمولی می تواند برخی محاسبات کوانتومی اولیه را انجام دهد و به عنوان مثال می تواند جستجو در مخازن اطلاعاتی را با سرعت بیشتری انجام دهد.

رایانه مذکور با استفاده از روی رزونانس مغناطیسی هسته ای اتکا دارد. این فرایند شامل نگهداشتن مولکول ها در میدان های مغناطیسی قدرتمند و تاباندن پالس های رادیویی قدرتمندی به آنها تا شرایط چرخش اتم هایشان تغییر کند.

هر پالس شرایط جدیدی برای اتم ها به وجود می آورد. این تغییرات در چرخش اتم ها می تواند چرخش اتم های مجاور را نیز تغییر دهد و به آنها اجازه دهد تا عملیات های ریاضی را تحریک کنند.

شرکت چینی به جای استفاده از آهنرباهای ابررسانای بسیار خنک از آهنرباهای دائمی استفاده می کند که می توانند میدان های مغناطیسی قدرتمندی ایجاد کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رایانه کوانتومی با قیمت کمتر از 5 هزار دلار عرضه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایانه کوانتومی با قیمت کمتر از 5 هزار دلار عرضه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید