ثبت تصویر یک خوشه ستاره ای در فاصله 8 هزار سال نوری زمین

به گزارش وبلاگ انجمن ها به نقل از نیواطلس، در کهکشانی که در فاصله 8 هزار سال نوری از زمین واقع شده است آتشفشانی از گازهای های مختلف به دلیل تولد یک خوشه ستاره ای بزرگ رصد شده است.

ثبت تصویر یک خوشه ستاره ای در فاصله 8 هزار سال نوری زمین

به همین دلیل محققان با کنار هم قراردادن موزائیکی از تصاویر رادیویی و مادون قرمز فرایند تولد خوشه ستارگان جوان را ثبت نموده اند.

به گفته محققان یک میلیون سال طول می کشد تا فرایند تولد خوشه تکمیل گردد. این خوشه ستاره ای G286.21+0.17 نام گرفته است.

خوشه G286.21+0.17 در منطقه کارینا کهکشان راه شیری قرار گرفته است. در این منطقه ستارگان به شکل ابرهای مولکولی متراکم تشکیل می شوند و همزمان انبوهی از گرد و غبار و گاز به دلیل فشار و گرمای زیاد منفجر می شوند.

محققان برای ثبت این عکس از دو تلسکوپ استفاده کردند. تلسکوپ ALMA بیش از 750 عکس از این رویداد را ثبت کرد و از سوی دیگر تلسکوپ هابل نیز 9 تصویر مادون قرمز از همان منطقه گرفت.

این دو ابزار در کنار یکدیگر تصویری خارق العاده از فرایند تشکیل ستاره را ساختند.تصاویری که با تلسکوپ ALMA گرفته شده به رنگ بنفش دیده می گردد که نشان دهنده ابرهای مولکولی موجود در فرایند تشکیل ستارگان جدید است. ستارگان در تصاویری که تلسکوپ هابل ثبت نموده به رنگ زرد و قرمز دیده می شوند.

در این تصویر هزاران ستاره تازه تشکیل شده، قابل رصد است از جمله گروه بزرگی از آنها که میان ابر و در قسمت بالا سمت راست تصویر دیده می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ثبت تصویر یک خوشه ستاره ای در فاصله 8 هزار سال نوری زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تصویر یک خوشه ستاره ای در فاصله 8 هزار سال نوری زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید