بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا ، پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان ها

به گزارش وبلاگ انجمن ها، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اشاره به بازگشایی تالارهای پذیرایی، سالن های سینما و تئاتر، بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و همکاری اصناف با بازرسان دانشگاه های علوم پزشکی تاکید نمود.

بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا ، پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان ها

به گزارش وبلاگ انجمن ها، مهندس محسن فرهادی در نشست ویدئوکنفرانسی با وبلاگ انجمن ها ضمن تبریک روز ملی اصناف (اول تیر ماه) و تقدیر از حرکت خودجوش اصناف در همکاری جهت کنترل اپیدمی کرونا در ابتدای شروع پاندمی در کشور، گفت: اکنون در آستانه بازگشایی تالارهای پذریرایی در شهرها و شهرستان های سفید و زرد کرونا هستیم. به طوری که شروع فعالیت های سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی از روز اول تیر ماه البته با رعایت پروتکل های بهداشتی را شاهد خواهیم بود.

وی اضافه نمود: به نظر من ستاد ملی کرونا به صنوف و گردانندگان تالارهای پذیرایی، سینماها و تئاترها اعتماد برجسته ای نموده است؛ چرا که سینماها و تئاتر و تالارهای پذیرایی، طبیعت شان تجمع افراد است و به همین دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنوف برخوردار است.

فرهادی تاکید نمود: رعایت فاصله گذاری های اجتماعی یک تا دو متری در افراد خصوصا در تالارها ارزش وافری دارد. رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن دست ها، گندزدایی و ضدعفونی سطوح مشترک در اولویت است. ضروری است در این اماکن اجرای پروتکل ها را جدی بگیرند و این فرصت را به سمت آزادی های بیشتر برای کنترل و مبارزه با کرونا مغتنم شمارند. در مجموع خواستار همکاری مستمر اصناف با همکاران و بازرسان در سطح دانشگاه های علوم پزشکی هستم.

پروتکل جدید ضد کرونایی برای زندان ها

وی همچنین در پاسخ به سوال وبلاگ انجمن ها درباره پروتکل جدید وزارت بهداشت درباره رعایت موازین بهداشتی و مقابله با کرونا در زندان ها، گفت: پروتکلی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارایه شد تحت عنوان پروتکل بهداشتی زندان ها که با همکاری خوب سازمان زندان ها تهیه شده است. عمده ترین نکات آن همین فاصله گذاری هاست و توصیه ما به سازمان زندان ها آن است که تا حد امکان و جایی که قانون اجازه می دهد، زندانی هایی که به مرخصی رفته اند، همچنان از مرخصی استفاده نمایند و در صورت مراجعه به زندان نیز فاصله گذاری ها رعایت گردد؛ به طوری که فضای مدیریت شده مترمربع نسبت به زندانی ها افزایش یابد و نزدیک به دو تا سه برابر گردد.

فرهادی اضافه نمود: با توجه به شرایط خاص زندان ها، رعایت بهداشت فردی و مواد غذایی و رعایت پروتکل ها بسیار اهمیت دارد و ضروری است جدی گرفته گردد. همچنین اگر شرایط بیماری برای زندانی بروز کرد، نسبت به اقدامات درمانی و قرنطینه کردن آنها اقدام گردد.

وی گفت: از آنجا که این پروتکل با همکاری سازمان زندان ها تهیه شده، امیدواریم مو به مو اجرا گردد و شرایط امن و ایمنی را در زندان ها داشته باشیم.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر وبلاگ انجمن ها درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه، گفت: متاسفانه همچنان پروتکل ها کمتر رعایت می شوند. در همین زمینه جلسه ای با وزارت صمت و اتاق اصناف داشتیم و خوشبختانه وزارت صمت و اتاق اصناف اعلام کردند که آماده اند به بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای وزارت بهداشت در سراسر کشور یاری نمایند.

فرهادی گفت: هرچند سیاست مان پلمب و تعطیل کردن نیست، اما مجبوریم در مواقعی که پروتکل ها خوب رعایت نمی شوند، اقدام به تعطیلی واحد متخلف کنیم. نیروی انتظامی نیز قول به همکاری داده است. وزارت ارشاد نیز قول دادند از نظر رسانه ای کار فرهنگی انجام دهند تا هم خدمت گیرنده و هم خدمت دهنده را راغب نمایند داوطلبانه پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. ازسیستم شهرداری بویژه شهرداری تهران و همچنین وزارت راه برای رعایت پروتکل ها درخواست شد.

وی تاکید نمود: رعایت پروتکل های بهداشتی باید همکاری برون بخشی و در نهایت همکاری کل صنوف و مردم را داشته باشد، در غیر این صورت بتدریج مشکل بدتر خواهد شد.

تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز، همچنان تعطیل

فرهادی همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت محدودیت ها در فعالیت اصناف در مناطق قرمز کرونایی، گفت: قطعا یکی از علل مهم که یک شهر وارد شرایط قرمز می گردد، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و وجود تماس های بیشتر است که مصداق آن می تواند حضور در بازارها و ... باشد. بازگرداندن محدودیت ها در این مناطق به این صورت است که بازگشایی های جدید به این مناطق نخواهد رسید. به عنوان مثال در زمینه تالارهای پذیرایی در نقاط سفید و زرد بازگشایی می شوند، اما کماکان تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز بسته است. بنابراین محدودیت ها به دو صورت است؛ یا اجازه بازگشایی های جدید داده نمی گردد و یا به تعطیلی می رویم. روز پنجشنبه در جلسات روسای کمیته های ستاد ملی کرونا این موضوع مورد بحث نهاده شد و امروز هم حتما مورد بحث نهاده شده و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شده است.

فعالیت قهوه خانه ها بدون عرضه مواد دخانی

پلمب 4600 واحد صنفی متخلف طی دو هفته گذشته

وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط پروتکل های بهداشتی در سفره خانه و قهوه خانه ها، گفت: در پروتکل ها دقیقا به رستوران ها و قهوه خانه ها اشاره شده و در مصوبات ستاد ملی کرونا هم بر این موضوع تاکید شده است که این در محل ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصا قلیان می تواند ضربه زیادی وارد کند. خصوصا می تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همچنین شلنگ قلیان می تواند به راحتی امکان انتقال کرونا را فراهم کند. بر همین اساس تعداد زیادی از پلمب های اخیر ما به واحدهای قهوه خانه ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می کردند؛ به طوری که طی دو هفته گذشته بیش از 4600 پلمب و تعطیلی واحدهای صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه خانه های عرضه نماینده قلیان اختصاص داشته است.

چگونگی فعالیت مدارس

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کلاس های تابستانی در مدارس، گفت: فعالیت مدارس از 27 اردیبهشت ماه مجاز تلقی شد و برای برگزاری امتحانات نهایی نهم و دوازدهم هم مجاز شد، اما در زمینه پایگاه های تابستانی، مدارسی که امکان برگزاری چنین پایگاه هایی را دارند، فعالیت شان را شروع می نمایند که هنوز هم شروع نشده و از اواسط یا اواخر تیر ماه اگر شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی مربوطه را داشته باشند، می توانند این اقدام را انجام دهند، اما پیش از آن هماهنگی هایی را با وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.

وی درباره بروزرسانی پروتکل های بهداشتی، گفت: بروزرسانی پروتکل های بهداشتی روز و تاریخ ندارد و هرکجا که فکر کنیم بروزرسانی ضروری است، وارد عمل می شویم. قبل از اینکه بازگشایی سینماها و تئاتر در دستور کار ستاد قرار گیرد، با تعدادی از هنرمندان و همکاران صدا وسیما پروتکل های مربوطه آن را بروز رسانی کردیم. طبیعتا اگر لازم باشد، می توانیم پروتکل هایمان را بروز رسانی کنیم. هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم.

پروتکل دفن متوفیان کرونا

قبرستان مجزا، ضرورتی ندارد

فرهادی درباره تطهیر فوت شدگان کرونایی و تحویل جنازه ها و جداسازی قبرستان های متوفیان کرونا، گفت: برای بحث دفن کرونایی ها، پروتکل های آن را بارگذاری کردیم که سه ورژن مختلف بروز شد. بر اساس آخرین ورژن که با همکاری وزارت کشور و آرامستان ها انجام شد، از آنجایی که سیستم کفن و دفن ما مبتنی بر غسل و کفن است، در آن پروتکل نکات لازم نوشته شده است. از جمله اینکه فردی که به عنوان غسال هستند و تمام کسانی که در راستا حمل و نقل جسد متوفی دخیل هستند، باید محافظت کامل داشته باشند. البته از نظر ما حتی در شرایطی که با فوتی های معمولی مواجهیم هم این حفاظت باید رعایت گردد.

وی اضافه نمود: در عین حال دفع بهداشتی فاضلاب مورد تاکید ما بوده است؛ چون باید این فاضلاب مدیریت گردد. میزان مواد و مشتقات کلره نیز در پروتکل درج شده است. بعد از این اقدامات، انتقال متوفی از یک شهر به شهر دیگر، از یک استان به استان دیگر و حتی به خارج از کشور با رعایت پروتکل ها هیچ منعی ندارد. در زمان دفن فقط ضروری است در زمانی که عمق آب زیرزمینی اجازه می دهد، تا دو متر حفر شده، زیر متوفی آهک پاشی شده و بعد از عملیات دفن، روی متوفی هم آهک پاشی شده و دفن انجام گردد. تحت هیچ شرایطی اختصاص قبرستان مجزا و محل غسل مجزا ضرورتی ندارد و با رعایت این پروتکل هیچ منعی در دفن اجساد وجود ندارد.

وی درباره بعضی ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر دریافت پول از خانواده کرونایی ها و تحویل جسد به آنها، گفت: در خرمشهر هم از همکاران علوم پزشکی آبادان خواستیم تا موضوع را آنالیز نمایند و قطعا اگر چنین شرایطی باشد، برخورد مقتضی انجام می گردد. در حال حاضر نمی توان گفت که این خبر درست بوده یا غلط.

پیشنهاد ممنوعیت برگزاری حضوری آزمون ها در مناطق قرمز

فرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری حضوری بعضی آزمون ها، گفت: امروز قرار بود این موضوع در ستاد ملی کرونا مورد بحث قرار گیرد. در حال حاضر مناطق ما از نظر کرونا به سبز، سفید، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می گردد که قرار شد هر محدودیتی ذیل این تقسیم بندی باشد و ابلاغ گردد. پیشنهاد شده که برگزاری آزمون های حضوری در مناطق قرمز ممنوع گردد. البته در سایر مناطق هم توصیه می کنیم که هر جلسه ای یا آزمونی در صورت امکان، به صورت غیرحضوری و الکترونیک برگزار گردد و درصورتیکه مجبور شویم به سمت برگزاری حضوری آن ها رویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا ، پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا ، پروتکل جدید ضد کرونا برای زندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید