از تصاویر دیده نشده پسران سعود تا هفت خوان دسترسی به آرشیو

به گزارش وبلاگ انجمن ها، وحید فرجی، کارگردان مستند پسران سعود گفت: متاسفانه مستندساز ایرانی برای دسترسی به تصاویر آرشیوی باید از هفت خوان رستم بروکراسی اداری عبور کند.

از تصاویر دیده نشده پسران سعود تا هفت خوان دسترسی به آرشیو

گروه فرهنگ و هنر وبلاگ انجمن ها: عباس اسماعیل گل؛ عربستان سعودی، جز معدود کشورهایی است که همچنان نظام پادشاهی و موروثی بر آن حاکم است و عملا موضوعی به نام دموکراسی در این کشور معنا ندارد و هنوز رنگ انتخابات برای مشخص دولت و مجلس را به خود ندیده است، به همین جهت آنالیز تاریخچه به قدرت رسیدن حاکمان عربستان سعودی برای مخاطبان ایرانی همواره از جذابیت بالایی برخوردار است، مخصوصا دانستن رمز و راز به قدرت رسیدن آل سعود. آل سعود یا خاندان سعود نام خاندان سلطنتی حاکم بر کشور عربستان است که از اواسط قرن نوزدهم و توسط عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل به حکومت در عربستان سعودی دست یافت و تا به امروز بر بخش هایی از شبه جزیرهٔ عربستان حکومت می نماید.

تا به امروز 7 پادشاه آل سعود بر این سرزمین زمام امور را در دست داشته اند که نخستین پادشاه ملک عبدالعزیز بود و جالب اینکه شش پادشاه پس از او همگی فرزند او و برادر هستند. دودمان آل سعود قدرت را از سال 1932 میلادی در کشور عربستان در دست دارد و در اقدامی عجیب و دیکتاتوری نام کشور را منسوب به نام دودمان خود نموده است.

در عربستان 7 هزار اعضاء دودمان سلطنتی آل سعود، به تمامی کشور و بیش از 25 میلیون ساکنان آن حکم رانی می نمایند. این گروه علاوه بر در دست داشتن تمامی امور حساس کشور، ثروت های نجومی حاصل از فروش نفت و گاز و تمامی امور کشور را بدون حضور هر گونه نهاد انتخابی یا نظارت مردمی در اختیار خود گرفته اند و میان خود تقسیم مینمایند.

مسلما در مورد خاندان آل سعود، نکات جذاب و کمتر شنیده شده ای وجود دارد که شنیدن این نکات برای مخاطبان از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود که بدون شک تماشای مستند پسران سعود بهترین گزینه برای این دست ار مخاطبان خواهد بود.

مجموعه مستند پسران سعود که از 13 شهریور در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است نخستین قسمت آن پنجشنبه ساعت 22 روی آنتن رفت که به شدت مورد توجه مخازبان قرار گرفته است و این مخاطبان منتظر ادامه قسمت های بعدی این مجموعه مستند خواهد بود.

این مجموعه مستند از 4 فسمت تشکیل شده است و قسمت نخست آن که روی آنتن رفته است درباره چگونگی پیدایش عربستان سعودی است. داستان از جنگ جهانی اول آغاز شده و کش و قوس قدرت های عظیم و فروپاشی امپراطوری عثمانی را به تصویر می کشد. همچنین نگاهی به نقش کشورهای فرانسه و انگلیس در شکل دهی کشورهای عربی بعد از جنگ جهانی اول دارد که یکی از این کشورها عربستان سعودی است.

اما یکی از نکات قابل تامل در مورد پخش قسمت مجموعه مستند پسران سعود واکنش مثبت کاربران فضای مجازی به این مستند جدید بود که در این خصوص وحید فرجی،کارگردان این مجموعه مستند به دانشجو گفت: واقعیت این است که از آن روز نخست که برای فراوری این مستند قدم برداشتم به این موضوع که اثری بسازم که صرفا مخاطب پسند باشد فکر نمیکردم و تمام تمرکزم را بر فراوری اثری با کیفیت گذاشته بودم .

ناگفته نماند این موضوع که مسائل کمتر دیده شده درباره حاکمان کشورهای خاورمیانه همواره برای مخاطب ایرانی جذاب بوده است بر پرمخاطب شدن بیشتر این سریال ها یاری نموده است.

وی ادامه داد: بدون شک با تماشای واکنش مثبت مخاطبان، بسیار راضی شدم ومسلما این موضوع کار من را در ادامه راه سخت تر خواهد نمود.

این مستند سار در مورد پخش تصاویر دیده نشده از خاندان آل سعود در این مجموعه مستند گفت: مطمئنا دسترسی به آرشیوی غنی از ویژگی های شاخص این مستند بوده است و سعی شده تا آنجا که میگردد تصاویر دیده نشده برای مخاطبان به نمایش بگذاریم تا به جذابیت کار افزوده گردد.

وی ادامه داد: برای دسترسی به آرشیو غنی از تصاویر دیده نشده ار خاندان آل سعود سختی های بسیاری را متحمل شدیم و طی دو سال که پژوهش و فراوری مستند به طول انجامید درگیر جمع آوری آرشیو به وسیله سایتها و منابع خارجی بوده ایم.

فرجی گفت: همانطور که مطلعید امروزه در مستندهای روز جهان حرف نخست را آرشیو غنی میزند و خیلی از مستندهای پرمخاطب جهان، موفقیت خود را مدیون دسترسی به آرشیو غنی هستند که براحتی توسط نهادهای مختلف به آن دست پیدا مینمایند، درست برعکس شرایط فراوری مستند در کشورمان. به عنان مثال یک مستند ساز ایرانی برای دسترسی به تصاویر آرشیوی غنی باید از هفت خوان رستم بروکراسی اداری نهادهای فرهنگی عبور کند تا شاید بتوانید به بخش کوچکی از آرشیو مورد احتیاج خود دست پیدا کند.

وی در خاتمه گفت: نکته مهم آنکه برای پژوهش مناسب یک مستند خیلی مواقع باید هزینه کرد و ما در پسران سعود بخش عمده ای از بوددجه مستند را صرف خرید فیلم های آرشیوی از مستندسازان خارجی کردیم تا بتونیم اثری با کیفیت به فراوری برسانیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "از تصاویر دیده نشده پسران سعود تا هفت خوان دسترسی به آرشیو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تصاویر دیده نشده پسران سعود تا هفت خوان دسترسی به آرشیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید